Zašto poziv Melnjaka u reprezentaciju nije iznenađenje

Juraj Pajvot 21. svi 201911:06 > 11:13
sportklub

Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić jučer je u reprezentaciju pozvao malo poznatog lijevog beka turskog Rizespora Darija Melnjaka.

Dario Melnjak je na mala vrata došao do hrvatske nogometne reprezentacije. Nedugo nakon što je vijest o njegovom pozivu izašla, na našem portalu mogli ste saznati nešto više o ovom igraču koji je preko noći postao “vruća tema” svih sportskih kuloara.

Povezano

Međutim, za one koji malo ozbiljnije prate hrvatske nogometaše u Europi, Melnjakov poziv u reprezentaciju ne bi trebao biti veliko iznenađenje.

Nekoliko je razloga za to, a prvi je taj što tursku nogometnu ligu prenosi upravo Sportklub i ti koji ozbiljnije prate nogomet mogli su vidjeti Darija Melnjaka na djelu ove sezone. 26-godišnjak je za momčad iz Rizespora koja je jedno od najugodnijih iznenađenja proljetnog dijela turskog prvenstva odigrao nekoliko fantastičnih utakmica. Postao je ponajbolji igrač svoje momčadi, postigao je čak četiri pogotka u 15 odigranih utakmica i pokazao je da je jedan od najboljih na svojoj poziciji u jakoj turskoj ligi.

Drugi je taj što je izbornik Dalić praktički susjed Melnjaku i zasigurno ga je dugo pratio i dobro znao što on zna i može, ali bilo je potrebno da bivši igrač Slaven Belupa napravi iskorak u jednoj od jakih europskih nogometnih liga.

Treći i možda najbitniji je trenutak u kojem je Melnjak zaigrao najbolji nogomet u životu. U situaciji kada su nominalno prva dva lijeva beka izvan stroja, kada je treći u velikim problemima u svom klubu, poziv Melnjaku je bio logičan potez.

Već i vrapci na grani znaju da Hrvatska muku muči sa lijevim bekom. Na Svjetskom prvenstvu u Rusiji su Strinić i Pivarić uspjeli nekako pokrpati tu poziciju, ali nakon prvenstva su počeli veliki problemi. Striniću su otkriveni problemi sa srcem, cijelu sezonu je proveo izvan stroja i teško je očekivati da će više biti onaj stari, dok je Pivarić krajem siječnja ponovno teško ozlijedio koljeno. Njegov oporavak teče vrlo dobro i Josip je nedavno izjavio kako se nada da će bit spreman za sljedeću sezonu. Međutim, znate i sami da je cijela nogometna javnost skeptična u vezi njega kao prvi izbor na lijevom beku.

Laszlo Szirtesi/Getty Images

Izbornik Dalić je u prve dvije kvalifikacijske utakmice za EURO 2020. godine ostao na Borni Barišiću i Marinu Leovcu. Barišić je vrlo potentan igrač koji je ostvario transfer u Glasgow Rangers, ali nakon ozljede protiv Azerbejdžana došlo je do nesporazuma između kluba i reprezentacije i sve glasnije su priče da će Barišić napustiti klub jer Steven Gerrard više ne računa na njega. To je postao veliki problem za Dalića jer je računao na Barišićevo igranje i dobru formu ususret vrlo bitnoj utakmici protiv Walesa u Osijeku.

Marin Leovac je pokazao da nije kalibar za reprezentaciju i tako je Zlatko Dalić morao potegnuti za svojim asom iz rukava – Dariom Melnjakom.

Sam Melnjak je jučer izjavio da ne bi mijenjao svoj nogometni put nizašto i da ga je igranje po trećim i drugim ligama izgradilo kao igrača, te da je spreman za reprezentaciju. Igrač koji je za “smiješnih” 60 tisuća eura prešao iz Domžala u Rizespor, igrač koji trenutno vrijedi samo 500 tisuća eura mogao bi vrlo brzo postati prvi lijevi bek druge reprezentacije svijeta.

Sada je sve na njemu, ukoliko ne dobije priliku u kvalifikacijskoj utakmici s Walesom u Osijeku, sigurno će je dobiti tri dana kasnije u prijateljskom ogledu sa Tunisom u svom Varaždinu. Hrvatska nogometna javnost je vrlo stroga, izbornik Dalić također ne prašta pogreške i Melnjak će morati odigrati utakmicu života kada dobije priliku, inače bi vrlo brzo mogao postati jedan od onih koji su samo prolaznici u reprezentaciji.

Međutim, po svemu prikazanom ove sezone, 26-godišnak iz okolice Varaždina ima kvalitetu postati dugotrajno rješenje na poziciji lijevog beka.