Moise Kean – Spasitelj talijanskog nogometa

Juraj Pajvot 1. tra 201911:17 > 11:20
Claudio Villa/Getty Images

Ovaj mladić rođen 28.2. 2000. godine u Vercelliju, gradiću između Milana i Torina preko noći je postao jedna od najvećih zvijezda talijanskog nogometa. Oboje roditelja su iz Obale Bjelokosti tako da je imao pravi nastupati za tu zemlju, ali on se odlučio igrati za Italiju - i nije pogriješio.

Moise Kean je već prije tri godine prvi puta nastupio za prvu momčad Juventusa. Imao je tada samo 16 godina i postao je prvi igrač rođen 2000. godine ili kasnije koji je zaigrao u jednoj od najjačih europskih liga. U utakmici protiv Pescare zamijenio je našeg Marija Mandžukića.

Povezano

Zaigrao je mladi Talijan podrijetlom iz Obale Bjelokosti i u Ligi prvaka protiv Seville samo tri dana kasnije i u tom elitnom europskom natjecanju postao prvi igrač rođen 2000. godine koji je upisao nastup.

Tada su već talijanski mediji dizali u nebesa mladog Keana, nazivali su ga nasljednikom Marija Balotellija, ne samo zbog iste boje kože nego i zbog vrlo sličnog stila igre. Međutim, bilo je to puno prerano i morao je Moise pričekati konkretniju minutažu u Juventusu’. Dobar potez čelnika Juvea i samog Keana bio je odlazak u Veronu na posudbu početkom prošle sezone. Odigrao je Kean 19 utakmica i postigao četiri pogotka u godinu dana koliko je bio posuđen i vidjelo se da je jako napredovao igrački i mentalno, te su ga čelnici Juvea vratili u “Staru Damu”.

Dolaskom Cristiana Ronalda početkom ove sezone, znalo se da će Kean minutažu dobivati na kapaljku i tako je i bilo. Do prije nekoliko tjedana Kean je skupio samo nekoliko minuta u prvenstvu i pričalo se o novoj posudbi za mladog napadača.

Međutim, utakmica protiv Udinesea početkom ožujka pokazala je da je Moise Kean spreman za velike stvari. Po prvi puta u sezoni Masimilliano Allegri stavio ga je u početni sastav i mladi napadač je pokazao što zna i umije. Postigao je dva lijepa pogotka već u prvom dijelu i odmah zaludio talijanske navijače kojima je nasušno potrebna nova napadačka zvijezda.

Utakmicom protiv Finske srušio je dva nevjerojatna rekorda.

Postao je najmlađi igrač koji je počeo u prvih 11 Italije u službenoj utakmici od 1912. godine! Postignutim pogotkom je također postao najmlađi strijelac pogotka u službenoj utakmici za Italiju od 1958.

Ta utakmica je bila okidač za Allegrija i Kean je dobio minutažu u sljedeća dva nastupa za Juve. Ušao je u završnici protiv Atletica, te je dobio 20 minuta u prvom porazu sezone Juvea protiv Genoe. Nakon te tri utakmice uslijedio je možda i najvažniji trenutak u karijeri mladog Keana – poziv u reprezentaciju Italije od strane izbornika Roberta Mancinija. Ako ste mislili da je to bio prvi put da ga Mancini poziva u reprezentaciju, prevarili ste se. Moise Kean je krajem studenog prošle godine upisao prvi nastup za A-vrstu Italije u prijateljskom susretu protiv SAD-a. Mancini je tu utakmicu iskoristio kako bi dao priliku igračima iz drugog plana i Kean je dobio zadnjih pola sata.

Igrom slučaja, baš sam ja komentirao taj susret i mogu iz prve ruke reći zašto je Mancini pozvao Keana u reprezentaciju. Mladi napadač je u pola sata koliko je bio u igri bio daleko najbolji igrač na terenu, pokazivao je nevjerojatnu okomitost prema golu i snagu u duelu, te ne bih nikad rekao da mu je tek 18 godina. Na njegovu žalost nije postigao pogodak, ali to nije obeshrabrilo Mancinija koji je očito u tih pola sata odlučio – Kean će biti novi glavni napadač talijanske nogometne reprezentacije.

Fantastičan početak Keana u dresu Italije

Italija je u kvalifikacije za EP ušla nakon debakla u prošlom kvalifikacijskom ciklusu. Nisu se uspjeli plasirati na SP i odlazak na EURO 2020. godine je prvi cilj. Utakmice protiv Finske i Lihtenštajna na početku su bile idealne da Talijani uzmu šest bobova i napune se samopouzdanjem za nastavak. Roberto Mancini je protif Finske u vatru od prve minute stavio Moisea Keana.

Zajedno sa Immobileom i Bernardeschijem, mladi napadač je činio ubojit trojac u napadu. Odlično se snalazio Kean u toj utakmici, bio je najopasniji talijanski igrač i bilo je pitanje vremena kada će postići pogodak. Dogodilo se to u 74. minuti utakmice nakon lijepe asistencije Immobilea i Kean je potvrdio pobjedu Italije od 2:0 mirnom egzekucijom pored finskog vratara Hradeckog. Nakon utakmice, izbornik Mancini rekao je nešto što dovoljno govori o mladom napadaču:

Moise je već sad vrlo kvalitetan napadač i ima ogroman potencijal da postane jedan od najboljih na svijetu”

Nije tamnoputi napadač stao na pogotku protiv Finske, zabio je i Lihtenštajnu u uvjerljivoj pobjedi od 6:0 nekoliko dana kasnije. Činjenica koja pokazuje koliko je Kean bitan za Mancinija je ta da je u oba susreta odigrao 90 minuta i možda i najbolji talijanski pojedinac. Da je u fantastičnoj formi, Kean je pokazao odmah nakon što je završila reprezentativna pauza. Juventus je u subotu igrao protiv fenjeraša Napolija i pobijedio 1:0. Jedini gol, postigao je tko drugi nego – Moise Kean!

Ušao je u igru u 69. minuti i poentirao samo tri minute kasnije nakon lijepe asistencije Maria Mandžukića. Istog onog Mandžukića umjesto kojeg je Kean ušao u igru prije dvije i pol godine i upisao prvi nastup u karijeri za Juve kao 16-godišnjak.

Rođen za velike stvari

Vjerojatno znate da je Juventus praktički osigurao naslov prvaka u Seriji A, znate i da se Cristiano Ronaldo ozlijedio i da je upitan za prvi susret protiv Ajaxa. Praktički preko noći se sve otvorilo za novu zvijezdu talijanskog nogometa. Do kraja sezone bi trebao dobiti veću minutažu u prvenstvu, možda i u Ligi prvaka ako ovako nastavi. Moise Kean već sada izgleda kao ozbiljan napadač, a što će tek biti ako će se njegova karijera razvijati pravilno i ako mu u Juventusu daju ozbiljnu ulogu u sljedećim godinama bojimo se i misliti.