KOMENTAR Hrvatska može bolje, Dalić MORA bolje

Juraj Pajvot 14. lis 202023:15 > 23:21
HNS

Hrvatska je po drugi put u mjesec dana izgubila od aktualnih svjetskih prvaka Francuske

Čini se kao ‘deja vu’ svaki put kada završi utakmica Hrvatske i Francuske. Ishod je uvijek na našu štetu, a dojam je ipak nešto bolji od konačnog rezultata. Tako je bilo i ovaj put.

Francuska je iskoristila ‘dizelaški’ početak utakmice Vatrenih i povela već u osmoj minuti. Nekoliko minuta kasnije trebalo je biti 2:0, ali na našu sreću Mbappe je promašio prazan gol. To kao da je dalo krila našim igračima i počeli su odigravati brže i konkretnije pasove, mijenjati stranu i da smo imali više sreće kod Pašalićeve šanse već bi na odmoru bilo 1:1.

U nastavku ista priča. Hrvatska napada, Nikola Vlašić fantastičan, rastrčan i vidno radi razliku na terenu. Upravo smo preko njega poravnali nakon lijepe akcije i krenuli po pobjedu, ali po tko zna koji put Francuzi pokazuju kako se igra na rezultat i fantastičnom akcijom dolaze do gola koji je značio i novu njihovu pobjedu.

Pozitivne stvari iz ove utakmice su apsolutno jasne. Nikola Vlašić je uz neuništivog Modrića najbolji igrač Hrvatske.

sport klub

Zabio je drugu utakmicu zaredom, dominirao je nad vrlo jakim protivnikom i pokazao da on mora biti taj oko koga se mora graditi igra u sljedećim godinama. Igrač koji je odavno prerasao CSKA i rusku ligu raste iz utakmice u utakmicu i pitanje je dana kada će otići u najboljih svjetskih klubova.

Filip Uremović je još jednom pokazao da je osvježenje u reprezentaciji. Po vokaciji stoper, već nekoliko utakmica za Vatrene igra na poziciji desnog beka i sve dok se Vrsaljko ne oporavi, on će apsolutno biti prvi izbor za Zlatka Dalića na tom mjestu.

Ono s čime ne smijemo biti zadovoljni je neuvjerljiva igra stoperskog para Lovren-Vida, ali i Borna Barišić koji već neko vrijeme pruža dosta slabe partije za reprezentaciju. Kod golova smo stajali daleko od igrača i nedopustivo je da igrači poput Griezmanna i Mbappea s nekoliko metara lakoćom zabijaju pored obrane svjetskog doprvaka.

Izbornik Dalić je također pokazao određene slabosti u ovoj utakmici. Krenuo je u dvoboj sa Badeljem na zadnjem veznom koji zaista nije igrač kakvog trebate staviti u igru kada igrate protiv momčadi koja ima možda i najbolji kontranapad na svijetu. Drugi neobjašnjiva odluka je postavljanje Pašalića na krilo, igrača koji se najbolje snalazi u sredini terena i kao ‘lutalica’ između vezne linije i napada. Vrlo brzo se Dalić posuo pepelom i već na poluvremenu izvadaio oba spomenuta igrača. Hrvatska je Kovačićem i posebno Brekalom bila puno opasnija i zaista nije jasno zašto se protiv jedne Francuske Dalić odlučio na takav eksperiment.

Vraćam se na dojam koji je uz nekoliko loših stvari većinom bio dobar, ali Hrvatska nije reprezentacija koja može pobjeđivati sebi jednake ili bolje reprezentacije ako ne briljira. Ne znamo igrati na rezultat, naivno primamo golove i događaju nam se crne rupe u igri koje protiv najboljih europskih reprezentacija uvijek budu kažnjene. Pred izbornikom Dalićem je veliki posao, uz još dvije utakmice u Ligi nacija i nekoliko prijateljskih mora pronaći dobitnu formulu za Europsko prvenstvo. Previše je tu ‘dječjih bolesti’ da bi konkurirali konstantno onim najboljima, ali za jedno turnirsko natjecanje Hrvatska ima kvalitetu, međutim sve mora savršeno funkcionirati što kod Vatrenih nije slučaj od Svjetskog prvenstva.

Hrvatska nogometna reprezentacija može bolje, ali sve mora savršeno kliknuti, dok izbornik Dalić jednostavno mora bolje jer je u zadnje vrijeme pokazao dosta lutanja.