Da mi je biti Frank Lampard

Juraj Pajvot 2. ruj 202018:09 > 18:25
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Proslavljeni engleski nogometaš, a sada mladi trener Frank Lampard je čovjek na čijem mjestu bi htio biti gotovo svaki nogometni fan.

Paul Gilham, Getty Images Sport

Roman Abramovič je u posljednjih 17 godina uložio milijarde funti kako bi Chelsea postao engleska i europska velesila. Znamo da su pod vodstvom Jose Mourinha to i postali, pa su u posljednjih 5,6 godina ipak izgubili tu nit, izuzevši 2016/2017 kada su pod vodstvom Antonia Conte iskoristili slabe sezone svojih konkurenata i osvojili titulu prvaka Engleske.

Međutim, Conte se nije dugo zadržao na Stamford Bridgeu i početkom prošle sezone priliku je nenadano dobila klupska legenda Frank Lampard. On je prije Chelseaja vodio samo Derby County i s njime plijenio lijepim i atraktivnim nogometom. Dovoljno je to bilo Abramoviču i Marini Granovskai inače direktorici kluba da Lampardu daju šansu. Momčad je u tom trenutku bila jako mlada i imperativa rezultata nije bilo, te se činilo da će Lampard dvije, tri godine ipak morati razvijati mlade igrače jer Abramovič više nije raspoložen trošiti silne milijune.

Kako smo se samo prevarili mi koji smo to mislili. Chelsea je prošle sezone igrao dopadljiv nogomet, atraktivan, međutim nogomet s kakvim se ne osvajaju titule. Bila je to lepršava momčad s odličnim ofenzivcima, ali obrana je bila dosta slaba. Primili su više pogodaka od svake momčadi koja je završila u gornjem dijelu polovice, no ono što najviše brine je igra u gostima. Van Stamford Bridgea su primali preko dva gola po utakmici i to je nešto što si momčad tog kalibra ne smije dopustiti.

Abramovič i Granovskaia su to shvatili i odlučili pojačati ne samo obranu, nego cijelu momčad. Za Chelsea su redom potpisivali Ziyech, Werner, Chilwell, Thiago Silva, Malang Sarr i kao šećer na kraju njemački wunderkind Kai Havertz koji još nije službeno predstavljen, ali 99.99 posto je igrač Chelseaja. Imena su to koja zaista plijene kvalitetom, imena su to koja su dovedena s planom, tako da ćemo ih veliku većinu vjerojatno gledati u glavnim ulogama.

Krenimo od obrane, Thiago Silva je u završnici Lige prvaka pokazao da je i s 35 godina jedan od najboljih stopera Europe i sa svojim iskustvom bi trebao Chelseaju donijeti prijeko potrebnu sigurnost u mladoj obrani( izuzev Azpilicuete). Ben Chilwell je provjereni lijevi bek koji se dokazao u Leicesteru te je bio velika želja Franka Lamparda zbog nekonstatnosti Alonsa i Emersona na toj poziciji. Bez odštete je doveden i mladi Malang Sarr iz Nice, tako da je obrana Chelseaja sada dobila i vođu u Thiagu Silvi, ali i širinu s Chilwellom i Sarrom.

Ako se obrana pojačala, što onda reći da ofanzivni dio igre koji je i bez njih bio jako dobar, no sljedeće sezone bi trebao biti senzacionalan. Ziyech i Werner su već neko vrijeme članovi Chelseaja, dok će Kai Havertz to tek službeno postati kroz koji dan. Dolazimo do situacije u kojoj je mladi trener, u tek drugoj sezoni u velikom klubu dobio vrhunsku momčad na raspolaganje. Velika je to odgovornost za Lamparda, ali i nevjerojatna čast i privilegija kada ti vlasnik omogući šest klasnih igrača, od kojih bi njih pet odmah trebali biti pojačanje za Chelsea.

Sreća u nesreći za Lamparda

(Photo by Adam Davy/Pool via Getty Images)

U preko 90 posto slučajeva kada se momčad ovako pojača, kada je prepuna fantastičnih mladih, ali i iskusnih igrača, titule se podrazumijevaju i sve osim toga rezultiralo bi otkazom treneru. Međutim, Lampard ima sreću u nesreći što u Premier ligi u ovom trenutku postoje dva kluba koja su ipak iznad Chelseaja, to su naravno Liverpool i Manchester City. Ne smijemo tu isključiti ni Manchester United koji je potpisao Van de Beeka i koji će se sljedeće sezone isto htjeti umiješati u borbu za titulu. Sigurno je da su Abramoviču apetiti porasli nakon što je ‘istresao’ preko 200 milijuna funti za sva pojačanja, sigurno je da želi da Chelsea ubrzo opet postane dominantna sila u Engleskoj i Europi, ali je svjestan da je najteži mogući zadatak u nogometu osvojiti današnju Premier ligu. Jasno je da je nesreća za Lamparda ta što je konkurencija nevjerojatno jaka, ali sreća je što u slučaju da Chelsea ne osvoji naslov u sljedeće dvije sezone, a pritom bude konkurentan i u samom vrhu, Lampard ima velike šanse da i dalje ostane trener kluba kojem je sve dao kao igrač.

Znamo koliko je Frank bio inteligentan kao igrač, koliko je koristio svaku i najmanju manu protivnika da zabije gol ili gurne svog suigrača u mat-poziciju. Sada je u svoje ruke dobio mega-momčad koja ima nevjerojatan potencijal, ali koja bi taj potencijal trebala pokazati vrlo brzo. On je taj koji odlučuje, slično kao što je bilo na terenu i bit će zanimljivo gledati kako će pomicati pijune šahovskoj ploči Chelseaja iduće sezone. Njegovu momčad će i sljedeće sezone biti užitak gledati na terenu, međutim vjerujem da će se ipak ponašati kao prava momčad, pogotovo u defanzivi koja je štekala. Uz ‘starosjedioce’ Kovačića, Pulišića, Kantea, Azpilicuete koji su bili temelj momčadi prošle sezone, Lampard bi sa silnim pojačanjima trebao od Chelseaja napraviti elitnu momčad koja će biti u borbi za trofej na sva četiri fronta.

Pritisak je naravno ogroman, ali zbog svega navedenog na Lampardovom mjestu nema tko ne bi htio biti, san svakog trenera i nogometnog fana…