KOMENTAR Gotovo je! Čekanju i patnji došao je kraj

Juraj Pajvot 25. lip 202017:49 > 17:51
Ulet Ifansasti/Getty Images

Došao je i taj dan. Pobjedom Chelseaja protiv Cityja (2:1), nakon 30 godina jedan od najuspješnijih engleskih klubova osvojio je naslov prvaka Premier lige.

Jurgen Klopp došao je u Liverpool prije nešto manje do pet godina nakon što je napravio fantastičan posao s Borussijom Dortmund osvojivši dva naslova njemačkog prvaka pored dotad neprikosnovenog Bayerna. Dolaskom u Liverpool navijači su zamišljali da će popularni ‘Kloppo’ istu stvar napraviti s njihovim voljenim klubom. Bilo je ‘čupavo’ na početku, ali s nekoliko fantastičnih pojačanja poput Manea, Salaha, Van Dijka i Fabinha, Klopp je od Liverpoola u samo nekoliko godina od vrlo dobre momčadi napravio možda i najbolju.

Michael Regan/Getty Images

Prve tri sezone bile su izazovne za Kloppa, Liverpool je igrao dobro, ali nije se uspjevao ubaciti u borbu za sami vrh Premiershipa. U Europi je bila drukčija situacija, Liverpool je igrao odlično i došao je do dva velika finala. U prvoj Kloppovoj sezoni izgubili su u finalu Europske lige od Seville 3:1, ali i u finalu domaćeg Liga kupa od Manchester Citya nakon izvođenja jedanaesteraca.

Navijači su odmah dobili želju za najvećim trofejima kada su vidjeli što je Klopp napravio s Redsima nakon nekoliko mjeseci, ali na prvi veliki trofej morali su čekati do 2019. godine i titule Lige prvaka. U međuvremenu je Klopp izgubio još jedno veliko finale i to baš u Ligi prvaka sezonu prije nakon dva nevjerojatna kiksa Lorisa Kariusa.

Liverpool je u to vrijeme bio među četiri najbolje ekipe u Premiershipu, ali nije uspijevao naći konstantu sve do sezone 2018/2019 u kojoj je u epskoj bitci izgubio rat od Citya za samo jedan bod. Te sezone je Klopp ipak osvojio prvu veliku titulu s Liverpoolom slavivši 2:0 u finalu Lige prvaka protiv Tottenhama i napokon prekinuo taj crni niz od tri poraza u velikim finalima s Liverpoolom.

Taj naslov je bio prekretnica i Liverpool je nakon toga napokon shvatio da je dovoljno dobar da osvoji i tu Premier ligu. Od početka ove sezone igrali su praktički bez greške i već u veljači je bilo jasno da će oni biti ti koji će osvojiti naslov prvaka u Engleskoj.

Kao i uvijek s Liverpoolom, nije moglo proći bez nevjerojatnih stresova. Naime, svijet je zadesila pandemija koronavirusa koja ja između ostalog zaledila i Premier ligu. Puno se pričalo o tome da će se sezona suspendirati i da će Liverpool ostati bez toliko čekanog naslova koji su samo trebali potvrditi u sljedećih nekoliko kola.

Međutim, svi ljubitelji nogometa shvaćaju da je Liverpool ove sezone maestralan i da bi bila jedna od većih nepravdi u nogometu da ne osvoje taj naslov koji toliko dugo čekaju. U prvoj utakmici nakon stanke igrali su Merseyside derbi protiv Evertona i završilo je najnepopularnijim rezultatom, no tek nekoliko dana kasnije su protiv vrlo čvrstog Crystal Palacea pokazali zašto su najbolja momčad Europe ove sezone bez obzira na ispadanje u Ligi prvaka od Atletico Madrida u osmini finala. Naslov će proslaviti pred praznim tribinama Anfielda što je zaista nepošteno prema klubu koji je toliko dominirao ove sezone, ali ovaj naslov im nitko neće moći oduzeti. Osvojili su ga pošteno, osvojili su ga dominantno i veliki broj navijača Liverpoola diljem svijeta će proslaviti ovaj naslov kao da je došao u sasvim normalnoj sezoni.

Oni to zaslužuju, Klopp to zaslužuje i vi to zaslužujete poštovani čitatelji ako navijate za Liverpool. Popijte pivo, dva, tri jer ste na ovo čekali dugih 30 godina.