Je li kupnja Wernera dobar potez Chelseaja?

Juraj Pajvot 5. lip 202013:13 > 13:18
Matthias Kern/Bongarts/Getty Images

Najbolji njemački napadač Timo Werner novi je igrač Chelseaja. Londonski Plavci aktivirali su otkupnu klauzulu od 54 milijuna funti i dodatno pojačali svoj vrlo potentan napad.

Frank Lampard na početku ove dugačke sezone sjeo je na klupu momčadi u kojoj je ostvario status legende što se tiče igračke karijere. Relativno brzo dobio je priliku voditi prvu momčad Chelseaja i u prvoj sezoni pred njega nije stavljen imperativ rezultata. Chelsea je ostao bez najveće zvijezde Edena Hazarda, ali je Lampard nekolicini odličnih mladih igrača dao priliku koju su oni objeručke prihvatili. Tammy Abraham, Mason Mount, Fikayo Tomori, Recce James su igrači koji su postali standarni u Lampardovoj momčadi.

Povezano

Lampard nije samo razvio mlade igrače, on je našeg Matea Kovačića napokon pretvorio u elitnog veznog igrača koji drži sredinu terena Chelseaja. Uspio je aktivirati i Pulišića koji se malo izgubio dolaskom u Chelsea te izvući maksimum od iskusnog Brazilca Williana koji sljedeće sezone vrlo vjerojatno neće igrati na Stamford Bridgeu. Mnogi su se iznenadili kada su vidjeli koliko je Chelsea pomladio momčad jer se zna da si veliki klubovi Premier lige ne mogu dopustiti da im rezultat trpi zbog razvoja mladih igrača.

Već u zimi, Chelsea je kupio fantastičnog krilnog napadača Ajaxa Hakima Ziyecha. On će se Lampardovoj momčadi priključiti sljedeće sezone i on je bio prvo veliko pojačanje. Danas je potvrđeno da je Chelsea doveo još jednog ‘kapitalca’ u vidu Time Wernera i njihov napad će izgledati fantastično sljedeće sezone. Na tri pozicije u napadu, Frank Lampard ima po dva vrhunska igrača na svakoj poziciji. Za očekivati je da će Werner ipak igrati na poziciji krilnog napadača jer su u vršku napada Abraham i Giroud. Ima Lampard i Batshuaiya, ali teško je vjerovati da će on ostati u klubu i prihvatiti još manje minuta nego ove sezone.

Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Tako bi na krilnim pozicijama Chelsea imao Wernera, Hudson-Odioia, Ziyecha i Pulišića. Četiri fantastična igrača od kojih svaki zaslužuje igrati bitnu ulogu u momčadi. Dva ‘senatora’ Williana i Pedra gotovo sigurno neće biti u Chelseaju sljedeće sezone, pa na njih nisam obraćao preveliku pažnju. Vidjeli smo na početku sezone kada je najveće pojačanje Chelseaja Pulišić sjedio na klupi i gledao mladog Mounta kako igra, da kod Lamparda nema sigurnih u sastavu prije početka sezone bez obzira na ime. Teško je prognozirati tko će biti prvi Lampardovi ‘pickovi’ za krila, ali Werner i Ziyech bi to ipak trebali biti zbog fantastičnih igara koji su pružali u posljednjih nekoliko sezona.

Sada dolazimo do jednog problema za Timu Wernera. On u Leipzigu igra najčešće na poziciji drugog napadača i ima veliku slobodu kretanja na terenu. To mu omogućuje da izluđuje protivničke obrane i da iz drugog plana dolazi u velike prilike koje najčešće pretvara u pogodak. Chelsea igra potpuno drugačijim stilom od Leipziga, Lampard koristi klasični sustav 4-2-3-1 ili 4-3-3 s tri klasična veznjaka. Teško je vjerovati da će Lampard koristiti Wernera u samom vršku napada jer je Abraham pokazao da je prva opcija za tu poziciju, opcija je i da Werner bude ta polušpica, ali nekako je najrealnije da će Lampard ipak koristiti nešto sigurniju opciju sa Kovačićem, Kanteom, Jorginhom u vezi i sa dva krilna napadača. Chelsea za sredinu terena ima još nekoliko fantastičnih mladih igrača kao što su Mount, Loftus-Cheek i Barkley tako da će mladi trener. imati slatke brige sljedeće sezone.

Morat će se Werner prilagoditi na poziciju na samom rubu igrališta i uzdati se u svoju brzinu te odličan dribling kako bi radio višak i bio opasan za protivničke obrane. Timo Werner ima samo 24 godine, ali može se reći da je već dovoljno iskusan napadač da se prilagodi na takve promjene. U četiri sezone koliko igra u Leipzigu postigao je 75 pogodaka što je zaista impresivno, standardan je član ‘Elfa’ već tri godine i sigurno ima dovoljno sampouzdanja da preskoči te prepreke koje će biti postavljene pred njim sljedeće sezone. Međutim, u obzir se mora uzeti i činjenica da će prvi puta otići iz rodne Njemačke, morat će se prilagoditi na engleski način života, ali što je puno bitnije na engleski nogomet koji je puno fizički čvršći od lepršavog nogometa u Bundesligi.

Werner će biti pod povećalom svakom protivničkog obrambenog igrača upravo zbog činjenice da je u Njemačkoj zabijao kao na traci i da je postao jedan od najboljih igrača svijeta na svojoj poziciji. Sjetimo se samo nekih fantastičnih napadača poput Shevchenka i Torresa koji se nikako nisu snašli u Chelseaju, a imali su puno više iskustva od Wernera. Ne bih se čudio da Wernera snađe ista sudbina, ali idemo vjerovati da će ga njemačka disciplina i neizmjeran talent dovesti do uspjeha na Otoku.

Clive Brunskill/Getty Images

Bit će ovo veliki izazov i za Franka Lamparda koji je tek kročio u trenerske vode i kojem se situacija mijenja u odnosu na tekuću sezonu u kojoj radi odličan posao sa Chelseajem. Trenutno su na četvrtoj poziciji koja vodi u LP sljedeće sezone i plan je da ostanu tu i da sljedeće sezone počnu napadati vrh na kojem je trenutno nedodirljivi Liverpool. Ako Lampard tu tranziciju iz momčadi koja nema što izgubiti u momčad koja napada titulu kroz dvije godine prođe uspješno, onda ćemo moći reći da bi njegova trenerska karijera mogla biti blistava kao i igračka.

Chelsea nije morao kupiti Wernera, Chelsea ima zaista fantastične mlade napadače, ali na ovom tržištu svota od 54 milijuna funti za igrača koji je dokazani stroj za golove je zaista ‘bagatela’ i bogati vlasnik Plavaca Roman Abramovič to jednostavno nije mogao propustiti. Chelsea ulazi u veliki rizik s mladim trenerom koji je sa Ziyechom i Wernerom dobio dva velika pojačanja koja će morati znati dobro iskoristiti, ali bez rizika nema ni uspjeha i tom se mišlju očito vode na Stamford Bridgeu.