KOMENTAR Herr Flick zna što radi, Bayern je moćan stroj

Juraj Pajvot 26. svi 202021:06 > 21:19
Alexander Hassenstein / Staff

Minhenski Bayern slavio je na praznom Signal Iduna Parku protiv Borussije Dortmund 1:0 pogotkom Kimmicha i praktički osigurao osmu u nizu i 29. titulu ukupno u Bundesligi.

Unatoč praznom stadionu i vrlo čudnoj sezoni, Der Klassiker je većim dijelom opravdao očekivanja. Obje ekipe su krenule vrlo ofanzivno i s visokim presingom na protivničku momčad čime su pokazale da su se došle nadigravati i da ih zanima jedino pobjeda.

Povezano

Bayern je u tom prvom dijelu ipak uspio nametnuti svoj stil igre zahvaljujući tome što su Kimmich i Goretzka na sredini terena nadigrali Dahouda i Delaneya. Borussijini pakleno brzi bekovi Hakimi i Guerreiro nisu mogli doći zbog izražaja zbog odličnih Bayernovih bekova Daviesa i Pavarda i tu je ipak Bayern imao prednost. Domaći trener Lucien Favre je imao dobar plan da s tri stopera otupi oštricu protivnika, ali Coman i Gnabry su bili izrazito opasni u tom prvom dijelu. Međutim, prijetila je i Borussia, ponajprije preko Hazarda i Haalanda koji su imali nekoliko odličnih kombinacija, ali fantastični Norvežanin danas nije imao svoj dan.

Kada se činilo da će na poluvrijeme obje ekipe otići s nulom, Joshua Kimmich je pokazao zašto je tako cijenjen igrač u nogometnom svijetu. Pokupio je jednu ničiju loptu na 25 metara od Borussijinog gola, odigrao brzu akciju s Mullerom i Comanom i majstorski lobao Buerkija s ruba šesnaesterca. Na prvu se činilo kako vratar Borussije nisam imao šanse obraniti taj lob, ali imao je loptu na ruci i mora se reći da snosi dio krivice za taj gol. Roman Buerki je vratar poznat po fantastičnom refleksu, što je pokazao i u ovoj utakmici, ali nikako da se riješi ovakvih pogrešaka u bitnim utakmicama.

Photo by Federico Gambarini/Pool via Getty Images)

U ovako izjednačenoj utakmici takvi trenuci mogu biti presudni, što se na kraju utakmice pokazalo kao tako. U drugi dio je Borussia ušla dinamičnije, Favre je odmah u igru ubacio Sancha i Cana i to je dalo domaćinu prijeko potreban vjetar u leđa protiv moćnog stroja iz Minhena. Borussia je napadala, ali nije uspjela dati gol. Bayern se svjesno malo povukao znajući da imaju rezultatsku prednost, ali onaj tko je pratio cijelu utakmicu vjerojatno je imao osjećaj da Borussia danas ne može ugroziti Neura. Trener Bavaraca Hansi Flick je pokazao da je dorastao poslu vođenja jednog od najvećih svjetskih klubova. Bayern je u ove tri utakmice pokazao veliku kvalitetu i činjenicu da su ipak za koplje ispred svih u Njemačkoj. Flick nije žrtvovao igru ekipe zbog Coutinha, nego je legendu kluba Thomasa Mullera postavi na poziciju ‘desetke’ što se pokazalo pravim uspjehom.

Alabu je pretvorio u stopera koji zajedno s kritiziranim Boatengom dirigira obranom koja je u prvom dijelu sezone bila najslabija karika Bavaraca. Fantastični bekovi Davies i Pavard se odlično nadopunjavaju s Comanom i Gnabryem što je ključ Bayernovog uspjeha. Još kada se u tu veznu liniju ukomponira ozlijeđeni Thiago Alcantara, sve će kockice biti savršeno posložene. Do kraja prvenstva ima još šest kola, a Bayern ima sedam bodova pred Borussijom i kako sada igraju, gotovo je nemoguće da će to ispustiti. Samo deset dana nakon nastavka sezone, prvenstvo je praktički u džepu, Kup bi također trebao biti relativno lagan posao. Bayern u polufinalu dočekuje nikad gori Eintracht, dok bi u finalu trebali odmjeriti snage s odličnim Bayerom koji uz svo poštovanje teško može ugroziti Flickov stroj.

(Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

Za Bayern osvajanjem prvenstva i Kupa sezona ne završava. Naprotiv, tek počinje jer su u četvrtfinalu Lige prvaka za koji su po mom mišljenju glavni favoriti za titulu. O tome sam pisao nakon što su ‘isprašili’ Chelsea u osmini finala i uvjeren sam da ih situacija s prekidom sezone nije previše poremetila. Nijemci su karakterno vrlo jaki, Flick je trener koji zna što radi i siguran sam da će dugo godina biti vrlo uspješan na klupi Bayerna. Sada slijedi dovršavanje posla u prvenstvu, potvrđivanje neupitne kvalitete u Kupu te napad na titulu prvaka Europe koja bi bila točka na i odlične prve sezone za Hansija Flicka.