KOMENTAR Ovdje se ni Pep ne bi zadržao, kamoli Bjelica

Juraj Pajvot 16. tra 202014:42 > 14:52
Clive Brunskill/Getty Images

Nenad Bjelica više nije trener Dinama. Nakon četiri sata mukotrpnih pregovora o odšteti, osječki stručnjak napustio je kormilo najboljeg hrvatskog kluba.

Ono što se dalo naslućivati posljednjih tjedana, danas je dobilo potvrdu – Nenad Bjelica nakon nešto manje od dvije godine više nije trener Dinama. Čovjek koji je pretvorio Dinamo u ozbiljan klub i koji više nije kanta za napucavanje u Europi postao je samo jedan u nizu trenera Dinama kojima nije dopušteno napraviti još dublji trag u povijesti ovog kluba.

Povezano

Nakon četverosatnog pregovaranja sa ljudima iz kluba, Bjelica je izašao pred novinare i hladnokrvno izjavio da je jedini razlog zbog kojeg više nije trener Dinama to što uprava nije njega kontaktirala kada je pala odluka o smanjenju plaća zbog trenutne situacije. Komentirao je i to da nije u nikakvoj svađi sa Zdravkom Mamićem, te da ima isto mišljenje o njemu kao kada je dolazio u klub. Gospodski je Bjelica reagirao u situaciji kada je praktički preko noći od miljenika postao odmetnik i bilo je jasno kao dan da će napustiti klub.

Vrlo lako je mogao otvoriti dušu i reći sve što mu je na pameti, ali dovoljno je inteligentan i iskusan u ovom poslu da zna da mu to ne bi puno toga dobrog donijelo, osim možda osobne satisfakcije. Financijski dio raskida još nije poznat, ali Bjelica je vrlo vjerojatno pristao na određeno smanjenje odštete kako bi si olakšao ovu tešku situaciju. Za njega sada slijedi odmor od ovog turbulentnog kraja lijepe priče s Dinamom, ali siguran sam da je Nenad imao to na pameti kada je dolazio u klub Zdravka Mamića. Ovdje se Klopp i Guardiola ne bi dulje zadržali, kamoli jedan Nenad Bjelica.

Za njega zime nema, sve dobro što je napravio u Dinamu na naplatu će doći vrlo brzo jer su ovakvi moderni treneri traženi na tržištu. Vjerujem da mu je cilj napraviti iskorak u svojoj karijeri i okušati se u ligama petice jer je to jedino logično s obzirom na njegovo znanje.

Clive Brunskill/Getty Images

Druga strana ove priče je GNK Dinamo. Klub koji je godinama pod vodstvom čovjeka koji ne može podnijeti kada je netko osim njega u prvom planu i osuđenog bjegunca koji se skriva u BiH. Ljudi su polako počeli zaboravljati na njega kako je Dinamo igrao sve bolje i kako su se navijači polako počeli vraćati na tribine. Atmosfera oko kluba je bila nikad bolja i činilo se da bi kroz nekoliko godina Dinamo zaista mogao postati stalni član Lige prvaka.

Međutim, dogodila se pandemija koronavirusa koja je na površinu izvukla sve ono najgore u prvom čovjeku Dinama.  Eskaliralo je nakon što je uprava bez kontaktiranja Bjelice i igrača smanjila plaće i nakon toga očito više nije bilo povratka. Jednim potezom uništeno je sve dobro što su Bjelica i igrači napravili u nešto manje od dvije godine i sada se ponovo kreće od nule bez obzira na to što je momčad zasad ostala na okupu.

Za Dinamo slijedi nesigurno razdbolje u kojem će sa novim trenerom (vjerojatno Jovičevićem) pokušati vratiti po tko zna koji put narušeno povjerenje navijača i medija zbog jednog čovjeka. Do kada će ovo trajati nitko ne zna, Zdravko Mamić bi vjerojatno i iz zatvora vukao sve konce u klubu jer se okružio ljudima od povjerenja koji ga nikad neće izdati. Možemo se samo nadati da će se dogoditi nešto što bi tog čovjeka napokon maknulo iz Dinama i dalo ponosu Zagreba šansu da krene ispočetka jer ćemo u suprotnom i dalje na redovitoj bazi gledati ovakve predstave iz međugorskog kazališta.