KOMENTAR Dinamo je na pravom putu, ali ON je rekao ne!

Juraj Pajvot 31. ožu 202012:16 > 12:23
Getty Image

Uprava GNK Dinama je u samo nekoliko dana zasjenila sve dobro što je napravljeno u nešto manje od dvije godine otkad je na klupi Nenad Bjelica.

Nakon nekoliko dana čekanja dobili smo još jednom potvrdu tko je Dinamov ‘gazda’. Jučer navečer je na svom facebook profilu objavio inače strogo čuvani podatak o plaćama stručnog stožera. Tako je Nenad Bjelica u 20 mjeseci zaradio 24 milijuna kuna, dok su njegovi sada već bivši suradnici zaradili deset do dvadeset puta manje iznose. Jednom prosječnom čovjeku su te cifre nerealne, ali Bjelica i njegov stožer su apsolutno zaradili taj novac.

Povezano

Još jedan trn u oku gazde iz Međugorja su igrači i njihovo odbijanje drastičnog smanjenja plaće u doba pandemije koronavirusa. Igrači i stožer su bez ikakvih problema pristali na prvotno smanjenje plaće, ali kada je došlo do neobjašnjivog dodatnog smanjenja od strane uprave, to igrači i stožer nisu htjeli prihvatiti.

Kako je danas objavila navijačka udruga ‘Dinamo to smo mi’, uprava kluba Dinamovcima nije samo odlučila drastično smanjiti plaće u vrijeme kada je svijet stao, uprava je odlučila ne isplatiti zarađeno u prva tri mjeseca. Igrači imaju dogovorene isplate na rate, tako da prvu ratu za 2020. godinu nisu dobili, a pošteno su je zaradili jer se nogomet igrao do 10. ožujka.

Hrvatska javnost je bila podijeljena kada je čula da su igrači odbili smanjenje plaća u ovo krizno doba. U razgovoru s ljudima koji su u nogometu primjetio sam da ni oni sami ne znaju kome vjerovati i na čiju stranu stati. Godinama se Dinamo srozavao u očima navijača, godinama je Zdravko klub koristio kao svoju igračku, tereti ga se da je izvlačio novac iz kluba sa svojim bratom i ostalim suradnicima, te je sa ovih nekoliko poteza pokazao da mu to strašno nedostaje. Možda su ljudi naivno mislili da njegova ćud neće izaći na vidjelo jer se skriva od hrvatskog pravosuđa u susjednoj BiH, ali on je kukavičkim objavljivanjem plaća Bjelice i stožera, te još nekim komentarima zapravo sebi učinio medvjeđu uslugu jer je podsjetio ljude kakav zapravo je.

S jedne strane imamo vrhunskog trenera i igrače koji su u nešto manje od dvije godine Dinamo podigli na jedan respektabilan nivo, te su Dinamo vratili zagrepčanima svojim fantastičnim predstavama u Europi i HNL-u. Imamo čovjeka kojemu su i oni najzagriženiji fanovi okrenuli leđa, imamo kukavicu koja se skriva od pravde u drugoj državi, a istovremeno prodaje pamet i ‘gazi’ čovjeka koji je toliko dobroga napravio za Dinamo otkad je došao u klub.

Što je to Nenad Bjelica napravio da je toliko zasmetalo Zdravku?

Nathan Stirk/Getty Images

Netko bi mogao reći da je razlog rezultatske prirode. Dinamo je unatoč odličnim predstavama u Ligi prvaka na kraju ostao bez svega, nisu osigurali nastup niti u Europskoj ligi u kojoj bi sigurno imali bitnu ulogu. Međutim, oni koji prate Dinamo malo duže znaju da Zdravko Mamić ne može podnijeti da je netko u klubu ispred njega. Nenad Bjelica je svojim znanjem i zalaganjem zaslužio bogati ugovor koji mu sada Zdravko trlja na nos. Štoviše, opravdao ga je odličnim predstavama u Europi i Hrvatskoj, opravdao ga je time što je stvorio nekoliko hrvatskih reprezentativaca i jednog španjolskog na kojem je Dinamo zaradio i zaradit će vrlo lijep novac.

Pred Dinamom je bilo jedno uzbudljivo razdoblje, možda i dodatni korak u Ligi prvaka kojim bi se zagrebački klub etablirao u najelitnijem klupskom natjecanju. Kohezija trenera, igrača, navijača, medija i publike bila je na vrlo visokoj razini, ali sada to sve pada u vodu zbog nerazumnog ponašanja čovjeka iz sjene. Nenad Bjelica je i dalje trener Dinama, ali i da ostane trener što je krajnje nerealno za očekivati, stvari više nikada neće biti iste.