Maksimir je ugostio velike trenere, tko je najveći?

Juraj Pajvot 9. pro 201916:26 > 16:56
Getty Image/Shaun Botterill

Dinamo u srijedu u 18:55 igra možda i najvažniju utakmicu u povijesti europskih natjecanja te će još jednom ugostiti jednog od najboljih trenera današnjice

U goste dolazi uzdrmani velikan Manchester City na čelu sa jednim od najboljih svjetskih trenera Pepom Guardiolom. Modrima je potrebna pobjeda i da Šahtar u Harkivu ne pobijedi Atalantu kako bi po prvi puta u klupskoj povijesti ušli u osminu finala Lige prvaka.

Taj scenarij nije najrealniji, ali s obzirom da je Manchester City osigurao prvo mjesto u skupini i da ih za vikend čeka teška utakmica protiv Arsenala u Premier ligi, Dinamo se nada čudu. Ne bi Modri odbili ni treće mjesto u skupini, odlazak u Europsku ligu i nastavak europske avanture. Manchester City je u subotu poražen od gradskog rivala Uniteda i trenutno zaostaje za Liverpool velikih 14 bodova.

Pep Guardiola proživljava možda i najteže dane ne klupi Citya i bit će zanimljivo kakav će sastav postaviti protiv Dinama u utakmici koja za City nema nikakav rezultatski značaj.

Shaun Botterill/Getty Images

Španjolac se smatra jednim od najboljih, ako ne i najbolji stručnjak na svijetu. Implementirao je svoj sustav sa puno kratkih pasova i fantastičnom napadačkom igrom u City, ali za to su mu bili potrebni pusti milijuni kako bi doveo igrače koji odgovaraju tom načinu igre. Početkom ove sezone Manchester City smatran je za prvog favorita u Ligi prvaka. To je jedina titula koja nedostaje Pepu Guardioli u ovom mandatu i to je cilj za ovu sezonu.

Španjolac je već gostovao na Maksimiru i to sa Bayernom prije točno četiri godine. Bayern je s dva pogotka Roberta Lewandowskog pobijedio 2:0 i ostavio Dinamo na posljednjem mjestu skupine. Pep sa Bayernom u tri sezone nije uspio osvojiti Ligu prvaka te je ostao na jedinoj tituli sa Barcelonom iz 2011. godine.

Ukoliko sa Cityem osvoji Ligu prvaka, Guardiola bi mogao postati jedan od najboljih trenera u povijesti. Nekoliko takvih je gostovalo na Maksimiru u sklopu Lige prvaka u posljednjih 20 godina.

Možda i najbolji svih vremena Sir Alex Ferguson je sa Manchester Unitedom na Maksimir došao prije nešto više od 20 godina, točnije 27. listopada 1999. godine. Crveni Vragovi su tada bili branitelji naslova i jedna od najboljih ekipa u Europi. Predvođeni Beckhamom, Giggsom, Scholesom i ubitačnim napadačkim dvojcem Cole-Yorke, Manchester je slavio sa 2:1 pred 30 tisuća gledatelja. Golove su postigli Beckham i Keane, dok je jedini gol za Modre postigao legendarni Robert Prosinečki. Zagrebačka publika mogla je biti zadovoljan prikazanim i minimalnim porazom od branitelja jer je Manchester United tada bio drugi svijet za Modre. Pokojni Josip Kuže bio je tada trener Croatije ( kako se tada zvao Dinamo).

Paul Gilham, Getty Images

Sir Alex Ferguson je sa Manchester Unitedom osvojio dvije Lige prvaka. Te famozne 1999. godine i čudesnog preokreta protiv Bayerna na Nou Campu, te 2008. kada je United predvođen Cristianom Ronaldom pobijedio Chelsea nakon jedanaesteraca u Moskvi.

Nijedan trener nije dočekan sa većom euforijom od Josea Mourinha. On je sa svojim Real Madridom na Maksmir došao 14. studenog 2011. godine. Mourinho je sa Interom sezonu prije osvojio Ligu prvaka te je nakon toga ostvario veliki transfer u Kraljevski klub. Sa sigurnošću možemo reći da je u trenutku dolaska u Zagreb Mourinho bio ‘najvrućiji’ trener na svijetu. Portugalski stručnjak je Juričićevom Dinamu suprostavio najjaču moguću momčad sa Cristianom Ronaldom, Ramosom, Benzemom, Di Mariom u prvom sastavu. Dinamo se jako dobro držao, ali je fantastični Angel Di Maria pogotkom riješio dvoboj na Maksimiru. Susret će biti upamćen po iznerviranom Cristianu Ronaldu kojeg je Jerko Leko cijelu utakmicu jako dobro i čvrsto čuvao.

Justin Setterfield/Getty Images

Mourinho je vodio najveće europske klubove poput Porta, Chelseaja, Intera, Real Madrida, Manchester Uniteda. Sada je na klupi Tottenhama, a osvojio je dvije Lige prvaka.

Još jedno veliko ime koje je gostovalo na Maksimiru je sigurno Carlo Ancelotti. Talijanski stručnjak tada je bio trener PSG-a kojeg je predvodio fantastični Zlatan Ibrahimović. Bilo je to 24.listopada 2012. godine pred samo 1′ tisuća gledatelja na Maksimiru. PSG je pobijedio 2:0 pogocima Ibrahimovića i Meneza. Dinamo kojeg je tada vodio Ante Čaćić nije imao nikakve šanse protiv odličnih Francuza. Ancelotti je jedan od samo tri trenera koji je tri puta osvojio Ligu prvaka. Dva puta sa Milanom te jednom s Real Madridom. Carlo je zasigurno jedan od najboljih trenera svih vremena i Maksimir je imao privilegiju ugostiti ga.

Sebastian Widmann/Getty Images

Među tim velikanima je zasigurno i Arsene Wenger. Francuski stručnjak je sa Arsenalom gostovao na Maksimiru dva puta. Jednom davne 2006. godine u trećem pretkolu Lige prvaka kada je Arsenal pobijedio 3:0 i 16.rujna 2015. godine kada je Dinamo senzacionalno pobijedio 2:1.Wenger je jedini u ovom izabranom trenerskom društvu koji je izgubio na Maksimiru. Arsenal predvođen Alexisom, Ozilom i Giroudom nije mogao parirati odličnom Dinamo kojeg je tada vodio Zoran Mamić. Pivarić i Fernandes su postigli golove za Modre, dok je počasni gol za Topnike zabio Walcott. Wenger nikada nije uspio osvojiti Ligu prvaka sa Arsenalom, jedino finale igrali su 2006. godine kada je od njih bila bolja Barcelona.

Od ostalih trenera vrijedi spomenuti Massimiliana Allegrija koji je sa Juventusom na Maksimiru gostovao prije tri godine i uvjerljivo pobijedio 4:0.

Legendarni Ivica Osim je sa Sturmom gostovao na Maksmiru 1999. godine i nije se lijepo proveo. Croatia je tada slavila 3:0 pogocima Šokote(2x) i Rukavine.

Harry Redknapp(Tottenham), Mircea Lucescu (Šahtar), Kenny Dalglish (Newcastle), Guy Roux (Auxerre), Fernando Santos (Porto), također spadaju u one koji su gostovali u Maksimiru a da su napravili velike stvari u svijetu nogometa.