KOMENTAR Gasperini očitao lekciju Bjelici

Juraj Pajvot 26. stu 201923:16 > 23:22
Clive Brunskill/Getty Images

Dinamo je odigrao najlošiju utakmicu sezone na San Siru i izgubio od Atalante 2:0

Atalanta je od prve do posljednje minute dominirala terenom i zasluženo upisala svoju prvu povijesnu pobjedu u Ligi prvaka. Od samog početka utakmice vidjelo se da nešto ne štima u Dinamovoj momčadi. Talijanski prvoligaš je prelako dolazio do Dinamovih 16 metara i da je naš reprezentativac Mario Pašalić bio prisebniji, Atalanta bi vodila 2:0 već u prvih 15 minuta utakmice.

Dinamo je ‘preživio’ taj uraganski start domaćina, ali je greška Leovca i Perića dovela do nespretnog jedanaesterca za domaćina koji ih je potpuno umirio. Cijelo prvo poluvrijeme izgledalo je kao da Dinamo ima igrača manje u sredini terena jer načeti kapetan Ademi i ‘zeleni’ Ivanušec nisu mogli samo protiv odlično balansirane Atalante. Leovac i Stojanović su stajali preširoko, Olmo nije pomagao svojim suigračima u veznoj liniji koliko je trebao i tu je Dinamo izgubio ovu utakmicu.

Omaleni Papu Gomez koji se na Maksimiru uopće nije vidio, večeras je bio ključan igrač Atalante i sve je išlo preko njega. Ubacivao se između linija, izluđivao Dinamove stopere koji ga nisu mogli pohvatati.

Neki će reći da bi sve bilo drugačije da je Oršićev udarac išao nekoliko centimetara niže, ali i da je Dinamo izjednačio nisam siguran da bi izbjegli poraz protiv odlične Atalante. Pokazao je Atalantin trener Gian Piero Gasperini da neće dva puta ponoviti istu pogrešku i potpuno je nadmudrio svog kolegu s druge strane.

Emilio Andreoli/Getty Images

Očekivao sam na poluvremenu taktičku promjenu Nenada Bjelice jer je bilo očito da ovako više ne ide, ali Bjelica je bio tvrdoglav i ostao na istim igračima i istom sustavu. Odmah početkom drugog dijela Gomez je naplatio svoju odličnu igru fantastičnom solo-akcijom i prekrasnim pogotkom. Pomalo naivno je kod tog gola Ivanušec reagirao, čovjek koji je večeras mijenjao Moru. Nedostajao je Moro, nedostajao je i Gojak koji već neko vrijeme nije pravi, ali ponajviše i zdravi Arijan Ademi koji je još jednom igrao pod blokadom.

Nakon drugog pogotka Dinamo se pomirio s porazom. Da su Gomez i Iličić koji je kasnije ušao bili precizniji, Dinamo bi napustio San Siro sa možda četiri ili pet komada u svojoj mreži. Ovako, sa 2:0 mogu biti i zadovoljni jer ono što su prikazali večeras nije bilo na nivou dosadašnjih igara u Europi. Je li posrijedi umor? Nisam siguran, Bjelica je rotirao ove sezone dosta često i njegovi igrači se na to ne bi smjeli izvlačiti.

Dobro je za Dinamo što im u posljednjem kolu dolazi Manchester City koji je osigurao prolaz i koji će vjerojatno na Maksimir doći bez najboljih igrača jer im utakmica protiv Dinama dolazi u tjednu kada igraju dva velika derbija Premier lige. Dinamo bi u slučaju pobjede osigurao treće mjesto i plasman u Europsku ligu, a možda i povijesni prolaz u osminu finala Lige prvaka. Jedno je sigurno, ovakav Dinamo nema šanse ni protiv rezervne momčadi Manchester Citya, ali nadam se da je ovo bila samo loša večer na polupraznom San Siru.

Velika je šteta što se Dinamo u tako lošem svjetlu pokazao pred nekoliko tisuća navijača koji su doputovali u Milano i napravili fantastičnu atmosferu, ali već za dva tjedna će nadamo se pred punim Maksimirom ponovno biti onaj stari Dinamo.