NHL: Veliki preokreti Flyersa i Avalanchea

Hokej 21. tra 20186:58 > 7:00
Hannah Foslien, Getty Images Sport

(Hina) - Prošlogodišnji finalisti doigravanja NHL-a, aktualni prvaci Pittsburgh Penguinsi i Nashville Predatorsi propustili su pobjedama na domaćem ledu protiv Flyersa, odnosno Avalanchea izboriti prolazak u drugi krug ovogodišnjeg doigravanja nakon pet odigranih utakmica.

Pensi su s dvije uvjerljive pobjede u Philadelphiji stigli do prednosti od 3-1 u pobjedama protiv svojih pennsylvanijskih rivala, no Flyersi su pokazali izniman karakter u petom dvoboju i uspjeli produžiti svoju sezonu za barem još dva dana. Goste je u vodstvo od 1-0 u prvoj trećini doveo njihov kapetan Claude Giroux (17:29), no prvaci su odlično odgovorili u drugoj trećini te golovima Bryana Rusta (32:00) i Jakea Guentzela (36:45) preokrenuli rezultat u svoju korist. U tim trenucima Pensi su bili daleko bolja momčad, a nakon isključenja Radka Gudasa dobili su priliku trećim uzastopnim golom praktički riješiti utakmicu i čitavu seriju.

No, dogodilo se upravo suprotno, Valtteri Filppula (38:15) je presjekao jedno dodavanje domaćih u svojoj obrambenoj trećini i povukao brzi protunapad uposlivši Jorija Lehteru. Udarac Lehtere je vratar domaćih Matt Murray uspio tek odbiti, a Flippula je najspretnije reagirao na odbijanac i poravnao na 2-2 u situaciji s igračem manje na ledu. U posljednjih 20 minuta ponovno su Pensi bili aktivniji, no nisu uspijevali svladati Michala Neuvirtha na vratima Flyersa, da bi za to na kraju platili cijenu. Sean Couturier (58:45) je udarcem s plave linije 1:15 minuta prije kraja uspio svladati Murraya za prednost gostiju od 3-2, da bi Matt Read (59:42) pogotkom u praznu mrežu 18 sekundi prije zvuka sirene postavio konačnih 4-2 za goste.

Šesta utakmica igrat će se u Philadelphiji u noći s nedjelje na ponedjeljak.

Osvajači Presidents’ Trophyja i lanjski finalisti Nashville Predatorsi bili su manje od pet minuta udaljeni od prolaska u drugi krug nakon samo pet utakmica, no Colorado Avalanchei uspjeli su ostvariti veliki preokret i smanjiti zaostatka u pobjedama na 3-2. Više od 50 minuta gledatelji u Nashvilleu nisu vidjeli niti jedan pogodak, a onda je Nick Bonino (50:18) napokon uspio svladati Andrewa Hammonda i dovesti Predatorse u vodstvo od 1-0. Uslijedio je sjajan odgovor gostiju, Gabriel Landeskog (55:49) je poravnao na 1-1 nakon odlične asistencije Nathana MacKinnona, da bi Sven Andrighetto (58:32) minutu i pol prije kraja iz protunapada doveo goste u prednost. Sjajni Andrew Hammond, koji je utakmicu završio sa 44 obrane, nije dopustio domaćima da u samoj završnici poravnaju i izbore produžetak.

I Colorado i Nashville će svoj šesti dvoboj igrati u noći s nedjelje na ponedjeljak u Denveru.

Ono što nije uspjelo prošlogodišnjim finalistima jest momčadi Winnipeg Jetsa koji su u petom susretu protiv Minnesota Wilda slavili na svom ledu sa 5-0 i tako sa 4-1 u pobjedama izborili prolazak u drugi krug doigravanja po prvi put u klupskoj povijesti. Navijači u Winnipegu stvorili su sjajnu atmosferu u dvorani, a domaći igrači su im uzvratili izvrsnim ulaskom u utakmicu i s četiri gola u prvih 12 minuta. Strijelci su bili Jacob Trouba (0:31), Bryan Little (5:42),Brandon Tanev (11:10) i Joel Armia (11:59), a gostujućem treneru nije preostalo drugo nego zamijeniti vratara. Ipak, u napadu su igrači Wilda ostali bez rješenja za Connora Hellebuycka koji je obranio svih njihovih 30 udaraca, da bi Mark Scheifele (40:32) golom s igračem više u prvoj minuti treće trećine postavio konačnih 5-0.

Winnipeg će u drugom krugu doigravanja igrati protiv pobjednika serije između Nashvillea i Colorada.