Hokej

19.04.2019 | 22.07 > 22:09

CSKA napokon osvojio KHL pothvatom za povijest!

Hokejaši moskovskog CSKA napokon su osvojili naslov prvaka KHL lige, oni su u velikom finalu 11. sezone sa 4-0 u pobjedama bili bolji od Avangarda iz Omska

U četvrtoj utakmici igranoj u petak u moskovskom predgrađu Balašiki, gdje je Avangard ove sezone igrao domaće utakmice, CSKA je slavio s 3:2 (0:2, 1:0, 1:0; 1:0) u produžetku.

Avangard je nakon prvih 20 minuta vodio sa 2-0 golovima Sergeja Šumakova (12:51) i Codyja Fransona (17:11), u drugoj trećini Kiril Kaprizov (23:47) je smanjio na 2-1, da bi Konstantin Okulov (57:12) manje od tri minute prije isteka vremena odveo dvoboj u produžetak. Pobjednički pogodak za veliko slavlje CSKA postigao je Maksim Mamin (77:44).

Za CSKA je ovo prvi naslov prvaka nakon čak 30 godina čekanja, odnosno još od vremena Sovjetskog saveza. Svoj posljednji od 32 naslova prvaka SSSR-a "armejci" su osvojili još 1989. godine.

No, iako je u posljednjih pet sezona četiri puta bila najbolja momčad u ligaškom dijelu sezone, CSKA je posrtala u doigravanju, 2015. i 2017. gubila je od SKA iz Sankt Peterburga u finalu Zapada, a 2016. i 2018. Metalurga iz Magnitogorska i Barsa iz Kazana u velikim finalima.

Zanimljivo, CSKA je ovom trijumfom postala prva momčad koja je osvojila Gagarinov kup nakon što je bila najbolja u ligaškom dijelu sezone, a ujedno se po prvi puta dogodilo da omjer pobjeda u velikom finalu bude čistih 4-0.

Avangard će tako i dalje morati čekati na svoj prvi naslov, bio mu je ovo drugi nastup u finalu i drugi poraz, 2012. bolji je bio Dinamo iz Moskve.