Ekskluzivno: Mirjanina bajka – tiho, u sebi, znala sam

Quinn Rooney, Getty Images

Osjeća bolove, tijekom meča pije tablete da ih umanji, ali uvijek stisne zube i nastavlja dalje.

Kako i ne bi – Mirjana Lučić-Baroni sa 34 godine živi svoj san, pobjedom nad Jennifer Brady plasirala se u četvrtfinale Australian opena, turnira na kojem do ove godine nije dobila nijedan meč skoro dva desetljeća.

U intervjuu za Sport klub Hrvatica je govorila o tome kako se odnosi prema medijima, o svom povratku, dala je savjete mlađim igračicama i objasnila kako u 35. godini izgleda njezin trening.

Mirjana putuje jedino sa trenerom, a fizioterapeuta djeli sa Ivanom Dodigom – na tom tragu je i njen osnovni savjet koji bi dala mladoj, talentiranoj tenisačici koja se suočava sa pritiskom.

“Rekla bih joj: ’Neka tim ljudi oko tebe bude malen i neka oni budu pozitivni, to je najvažnije, da te podržavaju na isti način i kada pobjeđuješ i kada gubiš’. Također, rekla bih joj da ne sluša puno druge ljude, one izvan svog uskog kruga – glava dolje, naporan rad i uvijek pogled napred. I pozitivnost, to ponavljam, ali mislim da je to najvažnije u životu – nekad izgledaš i glup koliko si pozitivan, ali tako treba“, počela je Lučić-Baroni priču za Sport klub.

Andre Agassi je u autobiografiji napisao, a prije nekoliko dana i ponovio, kako su na njega negativno znali utjecati medijski natpisi koje bi čitao o sebi.

Darrian Traynor/Getty Images

“Kada sam bila mlađa, naravno da je to bio slučaj, neke su me stvari znale povrijediti. To odavno više nije moguće – jednostavno, navikla sam se i naučila sam da su to samo mišljenja drugih ljudi i oni na to imaju pravo. Ipak, mislim kako je najbolje da se uopće ne dovodiš u situaciju da paziš na to“.

Pažnja medija sada je jednako velika – nakon posljednja dva meča, Mirjana je oko sat provodila pred novinarima.

“Sada mi je puno lakše – napravim što treba i jednostavnije mi je reći: ’Ne, o tome ne želim govoriti, gotovo je’. Ranije bih nekako govorila o stvarima o kojima nisam htjela“.

Na pitanje što je najveća promjena u tenisu u odnosu na prije dvadesetak godina, u pogledu života izvan terena, Lučić-Baroni odgovara:

“Sada je dosta drugačije, prije svega mislim da je to zbog društvenih mreža Facebooka, Twittera, Instagrama… Te smetnje sa strane su izraženije – za svakoga je važno, a naročito za mlade tenisačice, da nisu previše u tome. Kada izgubimo mečeve, ljudi šalju bezobrazne i zlobne poruke, čak nam i prijete. Ništa to ne volim i mislim kako je dobro malo se distancirati u tom smislu“.

Iva Majoli rekla je da sve što se Mirjani sada događa jeste nagrada za ljubav koju je dala tenisu.

“Jako lijepo je od nje što je to rekla. I to je tako – gajim veliku ljubav prema tenisu, ali puno stvari se izdogađalo u mojem životu, puno uspona i padova… Nisam dakle imala konstantu, ali je ljubav uvijek postojala. Uvijek sam znala da mogu više napraviti, da nije gotovo i kako nije vrijeme da odložim rekete, pa sam zato ponosna na sebe“.

Kolegama je Lučićeva rekla da joj nedostaju riječi da opiše kako se trenutno osjeća, kao da će “eksplodirati“ od sreće i kako su ovo trenuci za koje se živi. A gdje su oni na listi najljepših trenutaka u karijeri?

“Poprilično visoko – baš zato što imam 34 godine, što na početku turnira nitko nije ni pomišljao da ja to mogu, ali ja sam znala, tiho i u sebi. Ovo ima dodatnu draž. Ne osjećam se kao žena od 34 godine, još se osjećam mladom, ali kad razmislim malo bolje, nevjerojatno mi je da sa devojkama od 19-20 godina mogu igrati, da budem jača i bolja“, rekla je Mirjana i dodala da uspjeva sačuvati fokus:

“Poprilično sam zadovoljna. Dogodi se da odlutaju misli, ali to i jeste najveći zadatak – očuvati mir i koncentraciju. To ovdje jako dobro uspjevam“.

Na konferenciji za medije Mirjana je rekla da zbog godina mora “pametnije“ trenirati, a evo kako to zapravo izgleda:

“Prije su mnogi treneri tražili od mene da igramo po tri sata, prebacujemo 50 ili 100 dijagonala, da radimo vježbe koje na terenu nikada neću napraviti. Sada više radimo konkretno i specifično – na poenima onako kako ih ja igram, brzo, prvi i drugi udarac. Ne provodimo više od sat i pol na terenu i odmorimo se ako me nešto zaboli. Malo je više odmora generalno, naglasak je i na oporavku“, zaključila je Lučić-Baroni za Sport klub.

Lučić- Baroni se u srijedu sastaje sa Čehinjom Karolinom Pliškovom u četvrtfinalu AO-a.