Priča o jednom neobičnom sportu

Blog ostalo 5. sij 201812:30 > 13:10
(Photo by Omar Rawlings/Getty Images)

U nizu "običnih" i poznatih sportova, u Hrvatskoj se počeo razvijati i jedan malo drugačiji. Ovoga puta riječ je o lacrosseu.

“Što je to lacrosse”, pitanje je koje će si mnogi od vas postaviti na spomen ovoga sporta, ali rijetki od vas će odgovor na to pitanje i dobiti. PIŠE: PAULA ČUTURIĆ

Neki bi rekli kako je samo floskula da se u Hrvatskoj razvijaju i nastaju svjetski poznati i kvalitetni sportaši, ali kad se sjetimo svih dosadašnjih uspjeha, ipak ćemo se svi složiti s tom tezom. Unatoč tome, valja razbiti predrasude kako Hrvati imaju samo uspješne nogometaše, rukometaše, tenisače i slično već postoje i brojni drugi sportovi koje dosad hrvatska javnost nažalost nije prepoznala, a i pitanje je kada će. Među mnogim takvim sportovima, u Hrvatskoj se razvio i jedan malo egzotičniji i drugačiji, a to je lacrosse.

“Lacrosse je dinamičan sport, igra se na terenu velikih proporcija, nogometnom terenu, golovi su tipa hokejaški na 16 metara. Lacrosse je jako zanimljiv sport zato što ulazi u različite sportove”, rekao je Tin Čohadžić, jedan od članova Hrvatske lacrosse reprezentacije koji trenutno igra za splitski lacrosse klub kojeg je ujedno i osnovao. U ovome sportu sudjeluje 10 igrača s obje strane, a pravila su slična hokeju na ledu, dok je cilj zabiti što više golova. Osim ovih pravila, u lacrosseu se susrećemo i s pravilima američkog nogometa , nogometa, rukometa, odnosno riječ je o kombiniranju različitih taktika iz različitih sportova koji su se uspjeli spojiti u jedan dinamičan, grub sport.

Oprema je isto nešto drugačija nego u sportovima koje mi poznajemo,a sastoji se od niza štitnika i palice. Igra se sa štapom odnosno stickom koji na vrhu ima mrežicu, a loptica je veličine hokejaškog paka. Budući da je lacrosse iznimno kontaktan sport, a zabranjeni su samo udarci u glavu i leđa te se na protivnika može nasrtati čak i palicom, igrači moraju imati kvalitetnu opremu, a gotovo svaki dio tijela im je i zaštićen kako bi se spriječile ozljede .

Lacrosse se razvio u Sjevernoj Americi gdje je do danas ostao najpopularniji zajedno s Kanadom, a zanimljivo je kako podaci o lacrosseu sežu još u 11.stoljeće. Valja istaknuti kako je lacrosse u Kanadi najpoznatiji ljetni sport. Lacrosse je ostao očuvan na američkom kontinentu jer se tamo vrlo dobro tretirao, posebice na američkim sveučilištima gdje su ga studenti igrali. Kada govorimo o Olimpijskim igrama, lacrosse trenutno nije olimpijski sport, ali se u svojoj dugoj povijesti pojavljivao na Igrama.

U Hrvatskoj je situacija s lacrosseom ipak nešto drugačija te se on ovdje počeo razvijati tek nedavno, početkom 21. stoljeća.

“2011.godine se ukazala prilika da ovo započnem, s jednim kolegom sam ušao u dogovor, kontaktirali smo Europsku lacrosse federaciju koja nam je bila dovoljno naklona. Kada smo ih kontaktirali bili su poprilično zadovoljni kada su vidjeli ideju da se uopće u Hrvatskoj započne lacrosse”, ističe Matej Bodul, začetnik ovoga sporta u Hrvatskoj, a danas i potpredsjednik Hrvatskog lacrosse saveza.

Budući da su i profesionalni lacrosse sportaši iz Sjeverne Amerike sudjelovali u razvitku ovoga sporta u Hrvatskoj te su pomagali u učenju pravila i postavljali određene temelje igre, njihova je uloga bila nezamjenjiva te se i dalje iznimno cijeni, a i međuosbni respekt je prisutan.

”Amerikanci nas dosta s respektom gledaju, pogotovo naši ljudi koji su tamo jer znaju u kakvim uvjerima ovdje živimo, Amerika i Hrvatska su dva različita svijeta tako da su dosta zadovoljni”, kaže Bartul Marunić, tajnik Saveza te jedan od igrača reprezentacije.

Igrači i članovi Saveza ističu kako su većina članova upravo studenti zbog čega je njihov uspjeh još veći, a u svijetu lacrossea su sve više prepoznati i cijenjeni. Iako je današnja situacija lacrossea u Hrvatskoj puno bolja, osnivači prvog kluba i samoga sporta u Hrvatskoj na početku nisu naišli na razumijevanje okoline zbog čega su se suočavali s problemima privlačenja novih igrača. “Diplomatski odgovor je da smo im ponudili nešto alternativnije, onaj iskreni stvarni odgovor je, ovdje su ljudi osjećaju doslovno kao da su dio obitelji, ne osjećaju se kao jedan od mnogih u sivilu svega“, kaže Matej.

Iako i dalje nema financijske potpore niti potpore u bilokojem drugom obliku, dečki i dalje žele napredovati, razvijati lacrosse te svima pokazati kako se može kod svakoga razviti ljubav i prema ovakvom, manje poznatom i posebnijem sportu. Tako je u posljednjih godinu dana osnovana jedina lacrosse liga u regiji kao i hrvatska lacrosse reprezentacija koja je ostvarila odličan uspjeh te će ove godine nastupiti na Svjetskom prvenstvu u Izraaelu,a trenutno u Hrvatskoj postoje četiri lacrosse kluba što je veliki napredak u odnosu na njihove početke. Bartul ističe veliki uspjeh svoje ekipe, ali i napominje sve probleme s kojima se susreću.

“Teren mi sami plaćamo, ne plaća nam grad, ne plaća nam država, sve iz svog džepa zapravo dajemo, a odlazimo na Svjetsko prvenstvo gdje nosimo hrvatski dres i predstavljamo Hrvatsku.”

Svi članovi ekipe napominju kako im je njihova lacrosse reprezentacija kao obitelj te kako su većinju njih upoznali na treninzima, ali osim velike ljubavi prema sportu, tu su se razvila i prava prijateljstva. Atmosfera je zaista posebna, ali potreban im je krovni savez koji će rješavati administraciju dok će igrači biti fokusirani samo na igrački dio. Bartul koji je tajnik saveza kaže kako on rješava sve papire te koordinira sve s Amerikancima kako ne bi došlo do problema na natjecanjiam te kako bi njihov nastuo bio regularan, a budući da je student ponekad mu je teško i koordinirati sve obaveze.

“Mislim da se ovdje spremaju velike stvari zbog kojih će mnogi htjeti doći trenirati lacrosse”, kaže Bartul.