Održana prva važna biciklistička utrka nakon pandemije

Biciklizam 28. srp 202020:11 > 20:12
David Ramos/Getty Images

Utrka u Burgosu prethodnih godina je bila generalka za utrku po Španjolskoj, Vueltu, no ove godine je prva važnija utrka u kalendaru nakon pandemije koronavirusa.

Austrijanac Felix Grossschartner, član momčadi Bora–Hansgrohe, pobjednik je prve etape “Vuelta Burgos”, prve velike biciklističke utrke nakon ožujka i pandemije koronavirusa.

Grossschartner je 157 kilometara dugačku dionicu od Burgosa do Mirador del Castilla prošao za tri sata, 40 minuta i 21 sekundu. Nijemac je napao 800 metara prije cilja, a na koncu je pobijedio s osam sekundi prednosti ispred Portugalca Joaoa Almeide (Deceuninck-Quick-Step) i Španjolca Alejandra Valverdea (Movistar).

“Presretan sam. Jučer sam analizirao etapu i shvatio kako završnica nije loša za mene. Jurnuo sam, što se može dogoditi? Uvijek je bolje biti ispred nego morati juriti,” kazao je 26-godišnji Austrijanac.

Uvodnu etapu obilježili su pad i ozbiljna ozljeda Nizozemca Gijsa Leemreizea.

Član momčadi Jumbo-Visma pao je 50 km prije cilja, a prilikom pada ostao je bez prsta. Nizozemac je hitno prevezen u bolnicu gdje mu plastični kirurzi pokušavaju spasiti prst. Leemreize se smatra jednim od najtalentiranijih biciklista na svijetu.

Sudjeluje petnaest profesionalnih timova, ali među njima nema najvećih zvijezda koje su većinom, na visinskim pripremama za Francusku turneju, koja će započeti krajem kolovoza.

Biciklisti su se morali pridržavati strogog zdravstvenog protokola. Na startu u centru Burgosa nije bilo gledatelja, svi su biciklisti na početku imali maske na licu, a također su morali proći i liječnički pregled prije utrke.

Svečana dodjela nagrada također je održana bez gledatelja, a svi sudionici nosili su maske i rukavice.