Maverick Vinales: Nema više tuluma, radije čitam

Moto GP 3. lip 201913:50 > 13:58
sportklub

U svom drugom blogu, Vinales opisuje kako trenira. Ali i kako se opušta kad MotoGP utrke nisu u prvom planu

Kada sam završio svoju prvu GP utrku, u klasi 125 u Katru 2011., osjećao sam se kao da me netko odvalio u facu. Znao sam da se moram ‘probuditi’, što je značilo više treniranja i držanje plana prehrane. Ta je utrka bila ono što me natjeralo da se uozbiljim, što nije bilo preteško jer sam sa 17-18 godina bio u CAR of Sant Cugat blizu Barcelone; što je nešto poput instituta za elitne sportaše, i tamo su me jako dobro pripremili za to.

Imao sam stipendiju, što je značilo da neće biti lako i bio sam jako zauzet u to vrijeme. Ali tu sam i stvorio rutinu, što je bilo dobro za mene. I odonda sam zadržao istu razinu aktivne pripreme. Obično na motociklu dajem 100% sebe, ako nisam ozlijeđen, ali tada mi je postalo jasno da moram dosegnuti višu razinu.

sportklub

Sad radim sve pomalo. Trčim, vozim bicikl, idem u teretanu. Ovisno o dobu godine, bavim se različitim aktivnostima. Primjerice u prosincu i siječnju često plivam jer je vani hladno. Dosadi mi trčanje na traci ili vožnja sobnog bicikla, tako da preferiram bazen. Mislim da je plivanje dobro za različite skupine mišića. U tom periodu ponekad i trčim po planinama ili skijam. Volim mijenjati vježbe otprilike svakih mjesec dana, inače se naviknem na nešto i ne napredujem.

Jedina stvar koja mi je konstanta je teretana, rad s utezima i druge vježbe: to je uvijek isto. Cijenim ljude koji vježbaju CrossFit jer te to može uništiti u 10 minuta! Za vožnju motocikla takve stvari – gdje radiš cijelim tijelom – su dobre jer koristiš mnoge mišiće koje koristiš u MotoGP-u. Tako se trening čini sličnim i prikladnim. Andorra je nevjerojatno dobra i za biciklizam: tamo su samo uzbrdice i nizbrdice!

Kad ne treniram, mislim da je opuštanje potpuno ako provedem dva tjedna na plaži. Odletim negdje daleko, opuštam se, jedem sladolede i pizze, pijem alkohol i tulumarim. Tijekom ta dva tjedna radim sve što ne mogu tijekom godine! Međutim, ponekad ni to ne napravim. Ove godine planiram ostati doma i ne raditi ništa; provesti vrijeme sa psom, voziti jetski i wakeboard.

Puno gledam Netflix, ali i puno čitam – volim knjige iz kojim mogu nešto i naučiti. Volim žanr fantastike – pročitao sam sve Harry Potter knjige, može se reći da sam obožavatelj! Osim toga, čitam i puno knjiga o samopomoći kako bi našao način na koji se mogu poboljšati i biti snažniji. Želim „iskoristiti“ knjige, a ne da mi samo služe za opuštanje.