Od očaja do sjaja – Hamilton najbolji u njemačkom kaosu

Formula 1 22. srp 201816:45 > 16:46
Charles Coates/Getty Images

Vozač Mercedesa Lewis Hamilton slavio je na Velikoj nagradi Njemačke, 11. utrci prvenstva Formule 1. Britanac se najbolje snašao u promjenlivim uvjetima.

Aktualni prvak je na stazi Hockenheimring došao do četvrte pobjede ove sezone, a 66. u karijeri. To je ostvario probivši se s 14. mjesta koju je držao na startu, a kad je počela padati kiša, nije napravio nijednu pogrešku.

Drugo mjesto zauzeo je Valtteri Bottas u drugom Mercedesu, a na trećoj stepenici pobjedničkog postolja našao se vozač Ferrarija Kimi Räikkönen.

Velika nagrada Njemačke donijela je mnogo uzbuđenja, iako tijekom većeg dijela utrke nije izgledalo da će biti ikakvih nedoumica oko pobjednika. Vozač Ferrarija Sebastian Vettel sigurno je vodio do trenutka kad počela padati kiša, a kada je Räikkönen poslije odlaska njih dvojice u boks ugrozio njegovu poziciju, tim mu je poručio da propusti Nijemca.

Kada su se tmurni oblaci nadvili nad Hockenheimom, svi vozači osim Vettela su se uspjeli zadržati na stazi, a miljenik domaće publike je bio vinovnik najvećeg incidenta na trci. Vozač Ferrarija je izletio sa staze i udario u zaštitnu ogradu, što je dovelo do izlaska sigurnosnog vozila, a zatim i Räikkönenova odlaska u boks.

Hamilton se do tada uspio probiti ispred svog timskog kolege, kojeg tim nije spremno dočekao prilikom zamjene guma, a to mu je i donijelo vodstvo.

Kad je utrka nastavljena, Bottas je čak uspio ugroziti Hamiltona, ali kad mu je Britanac uzvratio, tim mu je poručio da zadrži drugu poziciju. Iako se kiša potom pojačala, tada je riješena borba za pobjedu, a većih promjena iza britanskog vozača nije bilo. Bottas je zauzeo drugo mjesto ispred Kimmija, a najbolji među ostalima bio je vozač Red Bulla Max Verstappen, kojeg je slijedio Niko Hülkenberg u Renaultu.

Vozač Haasa Roman Grosjean zauzeo je šesto mjesto ispred dvojca Force Indie, Pereza i Okona.

Zahvaljujući slavlju, Hamilton je preuzeo vodstvo u ukupnom poretku, sada ima 188 bodova, 17 više od Vettela.

Prvenstvo Formule 1 nastavlja se već sljedećeg vikenda Velikom nagradom Mađarske na stazi Hungaroring.