Prvijenac Ricciarda, suicid Ferrarija i Mercedesa

Formula 1 15. tra 20189:37 > 10:08
Clive Mason, Getty Images Sport

Australski vozač Red Bulla pobjednik je Velike nagrade Kine, treće utrke u kalendaru prvenstva Formule 1. Ricciardo je u Šangaju zabilježio prvi trijumf u sezoni, šesti u karijeri, iskoristivši potpuno pogrešnu strategiju Ferrarija i Mercedesa.

Drugo mjesto osvojio je Kimi Räikkönen iz Ferrarija, dok je treći bio vozač Mercedesa Valtteri Bottas. Aktualni prvak, Lewis Hamilton, bio je tek peti.

Osim sjajne vožnje Australca, utrku u Šangaju obilježio je još jedan incident u kojemu je sudjelovao njegov klupski kolega Max Verstappen. Nizozemac je u 43. krugu nepotrebno bio agresivan, pogriješio je i nakon kontakta sa Sebastianom Vettelom obojica su se okrenuli na stazi. Nijemac je pao tek na sedmo mjesto, a Maxa je vodstvo utrke kaznilo s 10 sekundi.

Vettel je zadržao prvo mjesto u ukupnom poretku (54 boda), Hamilton ga prati s 45, Bottas ima 40, Ricciardo 37, Räikkönen 30, Alonso i Hülkenberg imaju po 22…

Tandem Ferrarija Vettel – Räikkönen bio je najbolji u kvalifikacijama, ali su Nijemac i Finac vrlo brzo izgubili svoje pozicije i bilo je jasno da je pred Scuderijom teška utrka.

Istina, Vettel je nakon deset krugova i dalje vodio, ali Botas ga je pratio i nije mu dozvoljavao da napravi osjetniju prednost. Hamilton je u tom trenutku bio peti, a između njih Verstappen i Räikkönen.

U 19. krugu mehaničari Red Bulla sjajno su odradili posao i Ricciardu zamijenili gume za svega 2,3 sekunde, što je bila najava velikog trijumfa austrijskog teama. Dva kruga kasnije Bottas je odvezao fanstastičan vrijeme, iskoristio odlazak Vettela u boks, nadoknadio zaostatak od 1,3 sekunde i izbio na prvo mjesto.

U 39 krugu Verstappen je napao Hamiltona, ali se Britanac obranio na trećem mjestu, dok je Nizozemac završio izvan staze i njegovo mjesto zauzeo je klupski kolega Ricciardo, koji je ubrzo prestigao Hamiltona.

Briljantni Ricciardo bio je nezadrživ, prestigao je Vettela u 42. krugu, a u 45. u leđa mu je gledao do tada vodeći Bottas. Australac je sjajnim manevrom obišao Finca i pitanje pobjednika više se nije postavljalo.

Ricciardo je u kvalifikacijama bio tek šesti, Red Bull je imao mnogo problema tijekom vikenda, ali je cijela momčad utrku u Šangaju odradila bez pogreške i Daniel je nakon četvrtog mjesta na svom terenu u Melbourneu i povlačenja u Bahreinu, zabilježio prvo slavlje u sezoni.

Mercedes je preuzeo prvo mjesto u konkurenciji konstruktora s 85 bodova, Ferrari je drugi s 84, Red Bull ima 57, McLaren 28, Renault 25…

Četvrta utrka u sezoni je 29. travnja u Bakuu za Veliku nagradu Azerbejdžana. Prošle godine slavio je današnji pobjednik Kine.