Gudić i Zorko Križevcima vraćaju atletiku

Atletika 27. lis 201813:45 > 13:58
sport klub

Vratio sam našeg Olimpijca Zorka u klub, investirali smo u rad s mladima, no svjedoci smo da nam djeca na treningu trče po šumarcima za vrijeme treninga. Treba nam staza - rekao je Tihomir Gudić

Iznimna postignuća mladih križevačkih atletičara i atletičarki na domaćim i međunarodnim natjecanjima nisu prošla nezapaženo niti na državnoj razini. Saborski zastupnik iz Križevaca Branko Hrg organizirao je u petak za njih prijem u Saboru, a vrsnim sportašima čestitao je i potpredsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner i načelnik Sektora za razvoj športa u Središnjem uredu za šport Darko Vučić. Prijemu su nazočili atletičari Ida Šimunčić, Neven Krulić, Veronika Drljačić, Marcela Gudić i Rudolf Kralj, klupski trener Dragutin Palčić, predsjednik AK Križevci Mladen Klasić, izvršni predsjednik kluba Tihomir Gudić i petorostruki atletski olimpijac i tajnik Zajednice sportova Koprivničko-križevačke županije Branko Zorko.

Zastupnik Branko Hrg je tom prigodom klubu uručio poklon bon za rekvizite, a klub je uzvratio priznanjem za njega i potpredsjednika Hrvatskog sabora Željka Reinera. Prijem je, ujedno, upriličen prigodom 55. obljetnice osnutka kluba u Križevcima koji je tijekom bogate sportske povijesti, između ostalog, iznjedrio dva olimpijca, Branka Zorka i Ninu Habuna. Zastupnik Branko Hrg rekao je da je cilj posjete da ih nagrade za rezultate koje su postigli za Križevce i hrvatsku atletiku. Također im je zaželio da u budućem vremenu budu još brži i da ostvaruju još bolja postignuća i da u konačnici dođu do cilja koje je postigao Branko Zorko, petorostruki olimpijac, a sve to, naravno, pod budnim okom i pozornošću trenera Drage Palčića, izvršnog predsjednika kluba Tihomira Gudića i predsjednika AK Križevci Mladena Klasića.

– Budimo svjesni, stjecajem različitih okolnosti, ali to je život, to je realnost, na sport je za Hrvatsku učinio više negoli smo, sve to mi političari, učinili za Hrvatsku, a često puta i cijeli niz ostalih grana društvenog i javnog života, jer sport je nešto, ako ne gledamo preko TV-a i drugih medija, što dopire do svakog čovjeka i interes za sport je jako velik. Nažalost, malo ljudi u Hrvatskoj se bavi tom istom aktivnošću, to moram reći kao liječnik, bilo bi puno bolje da se što više ljudi bavi, makar i rekreacijski istaknuo je gospodin Reiner.

Od atletske staze u Križevcima ne odustaju.

– ‘’Što se tiče atletske staze tu se, jednostavno, ne smijemo predati. Rekli smo na onom prijemu uoči odlaska Veronike Drljačić i Nevena Krulića na Balkansko prvenstvo da ukoliko se ne uspije stazu napraviti tijekom 2018. godine iz sredstava EU, da se treba napraviti iz gradskog proračunskog novca u 2019. godini. U međuvremenu je došlo do promjene financiranja jedinica lokalne samouprave i grad danas prihoduje oko 15 milijuna kuna više novca, nego prije. Dolaskom Tihomira Gudića u klub i njegovim entuzijazmom i mogućnostima, pojavila se ta inicijativa vas iz AK Križevci da se krene, ako ne može grad, u izgradnju atletske staze sami kao klub. Ja znam, jako dobro, da su već obavljeni preeliminarni razgovori sa eventualnim izvorima financiranja i mi smo nedavno razgovarali o tome i došli smo do nekih 700 tisuća kuna mogućih izvora novca. Tihomir Gudić je ponudio da se ide zajedno i da se sva ta sredstva skupe na hrpu i da se odmah vidi i mogućnost izgradnje pomoćnog igrališta u jednom takvom paketu’’.

Atletski klub Križevci ostvaruje odlične rezultate a o problematici nedostatka atletske staze oglasio se i izvršni predsjednik Atletskog kluba, Tihomir Gudić:

‘’Postavili smo model i strukturu upravljanja klubom, za primjer- od grada dobivamo 70  tisuća kuna i od zajednice športskih udruga županije 20  tisuća kuna, a za normalnu razinu funkcioniranja na razini uspješnih rezultata koje imamo trebamo 700.000 kn godišnje ukoliko želimo pratiti profesionalni nivo koji smo postigli u najvišim rangovima natjecanja.

sportklub

Cilj sadašnje uprave i cijelog izvršnog odbora bio je rastereti lokalnu samouopravu, kroz maksimalne napore cijelog tima.

– Vratio sam našeg Olimpijca Zorka u klub, investirali smo u rad s mladima, no svjedoci smo da nam djeca na treningu trče po šumarcima za vrijeme treninga. Roditelji također daju veliku podršku radu kluba i omogućavaju njegov opstanak, a svi zajedno smo dužni našoj djeci omogućiti uvjete za napredak. Glavna inicijativa i na žalost rak rana je nova atletska staza, misija koju želimo ostvariti.

Grad Križevci na čelu s gradonačelnikom Rajnom ponudili smo razrađene modele kako da se staza i ostvari i grad je obećao podržati projekt s 1,5 milijuna kuna i to nas jako veseli. Sada čekamo na ishod obećanja. Sama problematika staze i potreba za suradnjom vidljiva je i kroz primjer suradnje g. Rajna i g. Hrga na projektu Anglomeracija, jer je križevački saborski zastupnik Branko Hrg (HDS) rekao nam kako je lobiranjem spašen i omogućen najveći projekt u povijesti Križevaca vrijedan 250 milijuna kuna. Ovakvi primjeri pokazuju kako lokalna samouprava, koja pristaje na dobre suradnje iznjedruje uspješne projekte, kao što bi i suradnja na stazi u budućnosti trebala biti. Kroz dugogodišnje vođenje Sportskih igara mladih, najveće amaterske sportske manifestacije u Europi, imamo odličan primjer kako tim i ljudi koji rade na projektima i podrška koju dobiju su ključan factor za uspjeh.

Mladim Križevačkim sportašima u ime Središnjeg ureda za šport i državne tajnice, Janice Kostelić čestitao je i Darko Vučić:
‘-Nacionalni program sporta je u pripremi kojim, upravo, želimo kroz aktivnosti već u idućoj godini, a to je da sufinanciramo sportsku infrastrukturu , prvenstveno u obnavljanju i pomognemo u podizanju razine sustava sporta na lokalnoj razini. Nadam se da ćemo Križevcima zajedničkim stremljenjem iduću godinu dočekati sa već jednim dobrim iskorakom što se tiče infrastrukture i stručnoga rada.