SP Atletika: Rekord Poljaka, Španović zlatna

Atletika 4. ožu 201818:00 > 18:02
Alexander Hassenstein, Getty Images Sport

Zadnjega dana Svjetskog dvoranskog atletskog prvenstva u engleskom Birminghamu podijeljeno je osam kompleta odličja, a čak dva zlata su osvojili etiopski atletičari.

Ivana Španović konačno je osvojila svjetsko zlato u skoku udalj i to skokom od 6.96 metara iz četvrte serije. Europska dvoranska prvakinja Španović je u izravnom obračunu bila bolja od svjetske i olimpijske prvakinje Amerikanke Britney Rees, koja je također u četvrtoj seriji skočila 6.89, dok je brončana bila Nijemica Sosthene Moguenara-Taroum (6.85).

Poljaci Karol Zalewski, Rafal Omelko, Lukasz Krawczuk i Jakub Krzewina su u štafeti 4 X 400 metara uzeli zlato i postavili novi svjetski dvoranski rekord (3:01,77).Srebrnu medalju su sa samo 20 stotinki zaostatka uzeli Amerikanci, dok su se broncom okitili atletičari Belgije sa novim nacionalnim rekordom od 3.02,51 minuta.

Domaćini su zadnjega dana slavili zlato na 60 prepone Britanca Andrewa Pozzija (7,46). Pozzi je za samo jednu stotinku sekunde bio brži od Amerikanca Jarreta Eatona (7.47), dok je treći bio Francuz Aurel Manga (7.54)

Francine Niyonsaba iz Burundija obranila je naslov prvakinja na 800 metara, a u Birminghamu je opravdala epitet velike favoritkinje nakon što na prvenstvo nije došla svjetska i olimpijska prvakinja Caster Semenya iz Južne Afrike. Niyonsaba je slavila u vremenu od 1:58.31 minuta ispred Amerikanke Ajee Wilson (1:58.99) i Britanke Shelayna Oskan-Clarke (1:59.81).

Etiopljanin Yomif Kejelcha osvojio je naslov svjetskog prvaka na 3000 metara. On je dionicu otrčao za 8:14.41 minuta, dovoljno za zlato ispred sunarodnjaka Selemona Barege (8:15.59) i Kenijca Bethwella Kiprotich Birgena (8:15.70).

Slavlje Etiopljana na srednjim prugama upotpunio je zlatom Samuel Tefera na 1500 metara. Tefera je trčao 3:58.19 minuta i u finišu bio brži od Poljaka Marcina Lewandowskog (3:58.39) i Marokanca Abdelaati Iguidera (3:58.43).

Američke atletičarke slavile su u štafeti 4×400 metara i to s novim rekordom prvenstava (3:23.85). Srebrnu medalju osvojile su Poljakinje (3:26,09), a broncu Britanke (3:29,38).