Zvijezda smrti!

NFL 25. ožu 20198:07 > 8:11
Kevin C. Cox/Getty Images

Sjećate se one scene iz prvog, originalnog Star Wars filma u kojoj ‘zločesti’ Imperij jednim udarcem Zvijezde smrti uništi cijeli planet Alderaan? Tek tako, jednom zrakom cijeli planet otišao je u tisuće komadića. Tridesetak godina kasnije, istu stvar gledali su defanzivni koordinatori ekipa koje su igrale protiv Patriotsa, gledali su kako njihov pomno smišljeni plan odlazi u povijest jer su Patriotsi imali Zvijezdu smrti u svojim redovima.

Zla Imperija, nadimak koji tako dobro pristaje Patriotsima iz nekoliko razloga. Obmane i prevare sastavni su dio ‘poslovanja’, čovjek s kapuljačom suvereno vlada cijelom organizacijom održavajući red, ili u ovom slučaju pobjeđuje utakmice preko svojeg pomoćnika i usput posjeduju razorno oružje koje je misterij za obranu. Sve ovo zvuči pomalo bajkovito, ali nemale su situacije u kojima je Bill Belichick bacao na Darth Sidiousa, ozbiljni i uvijek motivirani Tom Brady na Darth Vadera, a devet sezona ulogu Zvijezde smrti obnašao je Rob Gronkowski.

Rob Gronkowski, najbolji tight end lige oslabio je New England Patriotse odlaskom u mirovinu s 29 godina i devet sezona iza sebe u ligi. Učestale ozljede i izranjavano tijelo podsjeća pomalo na onu poluobnovljenu Zvijezdu smrti iz šestog nastavka koja nije ni sjena originalnoj u naponu snage.

Od dolaska u ligu 2010. kao izbor druge runde, Gronkowski je bio oružje Toma Bradya u redzoni. Dva metra visine, 125 kilograma i neprirodne kombinacije brzine, skočnosti i sigurnih ruku bio je prava noćna mora defanzivnih igrača i trenera, te radost Toma Bradya kada je vidio mismatch Gronkowskog nad obrambenim igračem, što je bio slučaj u 95% akcija.

Previsok i prejak za defanzivne bekove, prebrz za linebackere, pogotovo na otvorenom terenu. Udvajanje često nije imalo smisla jer Brady je majstor pogađanja u pravo mjesto, a Gronkowski je u karijeri uhvatio na desetke lopti koje može uloviti isključivo on i možda još tri igrača u ligi. Nažalost, od svoje druge sezone u ligi koju je okrunio s 18 touchdowna (što je i dalje rekord za tight enda u jednoj sezoni) nije odigrao punu sezonu. Slomljena podlaktica, prednji križni ligament, leđni disk, nebrojeni potresi mozga i udarci u koljena ostavili su traga na tijelu Gronkowskog koji posljednje dvije sezone bio vidno usporen ozljedama.

Čovjek za velike utakmice koji je u 16 utakmica doigravanja uhvatio 81 loptu za 1163 jarda i 12 touchdowna tri puta osvojio je naslov s Patritosima, iako u onom čuvenom preokretu protiv Atlante nije nastupio zbog ozljede. Čak i ovako usporen ozljedama ukazao se kad je bilo najvažnije. Dva hvatanja protiv Chiefsa na trećim pokušajima koji su omogućili nastavak napada i u konačnici poene, te hvatanje protiv Ramsa u Super Bowlu koje je namjestilo touchdown Sony Michela u posljednjoj četvrtini.

Sjećam se kako sam odlučio na početku svojeg NFL praćenja preko fantasya naučiti igrače (savjetujem to i onima koji tek počinju pratiti), te sam došao u dilemu koga izabrati od mase igrača koje ne poznajem. Odabrao sam ‘Poljaka’ kako sam ga tada zvao, čovjeka koji je narednih sedam sezona bio i ostao jedini standardni igrač na mojem rosteru, koju god ligu igrao. Naslov nikad nisam osvojio, iako sam bio nekoliko puta u prilici, ali kombinacija ozljeda i tvrdoglavosti da novce na draftu trošim na igrača koji ipak više koristi na terenu nego u igri čistih brojki pokazale su se prevelikom zaprekom. Sugerirali su mi da odbacim taktiku koju sam primjenjivao, ali vodio sam se onom rečenicom Will Smitha; We ride together, we die together. Što će biti ove sezone, ne znam. Možda neću ni igrati. Toliko je jaka poveznica s čovjekom koji je razlog zašto i simpatiziram Patriotse, čovjekom koji mi je pomogao da se zaljubim u ovu predivnu igru. Definitivno nisam bio spreman za kraj.

Nezaustavljiva sila na terenu, čovjek s četiri sezone preko tisuću jarda, trostruki Super Bowl prvak, rekorder Patriotsa i lige u mnogim statističkim kategorijama za tight endove, noćna mora svih defanzivnih koordinatora i obrambenih igrača, plesač na sidelineu i u end zoni, zakucavač lopti u pod, ljubitelj mačića, suvlasnik trkaćeg konja identičnog prezimena, budući kečer i glumac, ljubitelj broja 69, neumorni partijaner, vlasnik party busa, lice s naslovnice Maddena 17, humanitarac koji pomaže djeci da ostvare svoje snove i budući Hall of Famer.

Sve ovo iznad moglo se svesti i na samo pet slova. GRONK.