Sila se budi

NFL 14. ožu 201913:36 > 13:49
Patrick Smith/Getty Images

Cleveland Brownsi su dovođenjem Odella Beckhama Jr.a postali ozbiljna ekipa koja bi već u sljedećoj sezoni mogla pretendirati za naslov prvaka.

Stručnjak za američki nogomet i komentator Sportklub televizije Fran Mihaljević donosi tekst o novim Cleveland Brownsima.

Jar-Jar Binksi NFL-a, Cleveland Brownsi od 1999. godine upisali su samo dvije sezone u kojima su ostvarili pozitivan omjer. U sezoni 2002. imali su devet pobjeda i poraz od divizijskih rivala Steelersa u prvom krugu doigravanja njihov je zadnji nastup u playoffu. Pet godina kasnije upisali su deset pobjeda, ali doigravanje nisu vidjeli. Kao ni pozitivnu sezonu.

Nevjerojatan je podatak da Cleveland punih 11 sezona nije imao pobjedničku sezonu, a samim time i razlog za slavlje. Godine i godine biranja na samome vrhu nisu se isplaćivale jer su Brownsi iz godine u godinu promašivali na draftu. Riječ je o ekipi koja na rosteru nema izbor prve runde prije 2017. godine. Liga koja ima salary cap koji vam opasno limitira opcije za pojačanja, mladi igrači na jeftinim rookie ugovorima su ključni za dobar rezultat.

Joe Robbins/Getty Images

Više puta smo spomenuli u prijenosima i emisiji kako postoje dva načina za uzeti Super Bowl. Prvi i manje vjerojatan je da imate veterana na poziciji quarterbacka koji uzme popust iz nekog razloga, za potrebe ovog teksta recimo da je u braku s najplaćenijim supermodelom svijeta. Tu razliku od deset ili više milijuna možete preusmjeriti u druge potrebe ekipe, ili u primjeru Patriotsa upravo tih deset milijuna razlike između ugovora koji ima Brady i „kojeg bi trebao imati” Patriotsi su dali D’onti Hightoweru.

Drugi način je na imate quarterbacka na rookie ugovoru koji vam je u stanju pružiti iznadprosječnu razinu produkcije tako da četiri sezone umjesto 25 ili 30 milijuna plaćate tri ili pet, a ostatak preusmjerite na ostatak rostera. Jedini problem? Brownsi nemaju takvoga, točnije nisu ga imali do prošle sezone. U zadnjih osam godina promijenili su 16 startera, uključujući dva picka prve runde (Brandon Weeden i luđak Johnny Football Manziel). Povijesnih 0-16 i prvi pick donijeli su im priliku odabrati Bakera Mayfielda koji je navijačkoj bazi žednoj i gladnoj uspjeha donio ono što su najviše željeli. Mesiju.

Prošla sezona nam je pokazala kako su hrpetine pickova koje su nakupili od 2017. nadalje počele davati ploda. Praktički svi igrači izabrani u zadnje dvije godine igraju važnu ulogu u ekipi i činjenica da su nakon sezone bez pobjede ostavili šarlatana Hue Jacksona na klupi ekipe pokazuje kako uprava nije bila svjesna kakvu silu imaju na rosteru, čime su bacili jednu sezonu u vjetar.

Prvi puta nakon dugo vremena Brownsi se imaju čemu radovati. Baker Mayfield pokazao je u rookie sezoni kako je pravo rješenje na poziciji quarterbacka i konačno imaju svojeg čovjeka. Nsstavak suradnje s bivšim ofenzivnim koordinatorom, danas glavnim trenerom Freddie Kitchensom nastavit će njegov razvoj u pravome smjeru.

Nick Chubb sramežljivo je ušao u sezonu i u posljednjih deset utakmica nametnuo se kao dostojan partner Mayfieldu, iako ove sezone imat će konkurenciju u svježe potpisnom Kareemu Huntu koji je nakon izvanterenskih problema zaradio otkaz u Chiefsima i traži način za oživjeti karijeru.

U posljednjim danima Brownsi su pojačali i obranu. Prvo su u zamjenu za guarda Kevina Zeitlera doveli Oliviera Vernona iz Giantsa koji će pojačati njihov solidan pass rush i dati idealnog partnera Mylesu Garrettu koji polagano prerasta u jednog od najboljih pass rushra lige. Sheldon Richardson unovčio je dobru sezonu u Minnesoti i trebao bi nastaviti s dobrim partijama u 4-3 formaciji koju preferira novi defanzivni koordinator Steve Wilks.

(Photo by Steven Ryan/Getty Images)

Za sami kraj sam ostavio možda i najveću priču prijelaznog roka. Dva glavna igrača ekipe, Mayfield i Garrett nalaze se na rookie ugovorima čime je otvorena prilika za nakrcati druge pozicije. Svaka čast Jarvisu Landryu, ali njemu više odgovara uloga drugog receivera. David Njoku je možda i najbolji mladi tight end lige, ali ono što treba Mayfieldu je rasni wide receiver koji će ga podići na razinu više. Srećom po Brownse, jedan takav bio je dostupan za trejd.

Odell Beckham Jr. svjetla New Yorka zamijenio je tmurnim Clevelandom.

Povezano

Cijena koju su platili nije mala, izbori prve i treće runde uz mladog safetya Jabrilla Peppersa za dovođenje potencijalno završnog komadića slagalice koju slažu u Clevelandu. Beckham je imao problema s ozljedama u posljednje vrijeme, no kada je na terenu riječ je o čovjeku koji radi razliku.

Prošle sezone Los Angeles Ramsi igrali su Super Bowl. Tri godine ranije bili su predmet ismijavanja cijele lige, sve do dolaska Seana McVaya. Brownsi su se spremni kladiti kako je Kitchens njihov McVay, a Mayfield i Garrett njihove verzija Goffa i Donalda, te da mogu replicirati uspjeh Ramsa kroz koju sezonu. AFC North je u potpunosti otvoren. Steelersi imaju unutarnjih problema, Bengalsi su zatočeni u 7-9 krugu iz kojeg nema izlaza, dok je Baltimore izgubio par važnih igrača u posljednjih par dana. Situacija kao stvorena da Cleveland prekine crni niz i prvi puta nakon 2002. ode u doigravanje.

Tvornica tuge i službeno je zatvorila svoje pogone u Clevelandu. Nova sila budi se na Sjeveru.