U slučaju klečanja tijekom himne, teći će zelene suze

NFL 23. svi 201819:12 > 19:13
Brian Bahr/Getty Images

Momčadi NFL lige bit će kažnjene ako njihovi igrači budu klečali tijekom intoniranja himne Sjedinjenih Američkih Država. Tako glasi novo pravilo koje je liga usvojila u srijedu.

Liga je objavila da igrač koji ne žele stojeći iskazati poštovanje himni mogu ostati u svlačionici za vrijeme njena intoniranja. Iz NFL-a su također objavili da će biti pokrenut disciplinski postupak protiv osoblja lige i momčadi koji neće stajati tijekom himne.

Proteste protiv himne započeo je nekadašnji quarterback San Francisco 49-ersa Colin Kaepernick, a potom se to proširilo i na druge igrače, kako njegove momčadi, tako i drugih. Kaepernick je kao razlog svog protesta naveo rasnu nejednakost. Prošlog proljeća ostao je bez mejsta u momčadi iz Kalifornije i do sada nije našao novi angažman.

– Žalosno je da su protesti na terenu stvorili lažnu percepciju kako tisuće NFL igrača nisu domoljubi – rekao je komesar NFL-a Roger Goodell i dodao:

– To nije istina, niti je ikada bila. Ove sezone svi članovi lige i momčadi će morati stajati i pokazati poštovanje zastavi i himni. Oni koji to neće htjeti, moći će ostati u svlačionici dok ne završi intoniranje himne.

U objašnjenju novog pravila stoji i kako franšize pojedinačno mogu donijeti svoje pravilnike koja poštuju novi princip. Također, dodaje se da su promjene usvojene kako bi se potvrdila velika želja za rad sa igračima na društvenoj pravdi.