Eaglesi srušili Patriotse, pogledajte kako!

NFL 5. velj 20180:18 > 0:21
Patrick Smith/Getty Images

Philadelphija Eaglesi napravili su veliko iznenađenje pobjedom (41:33) nad New Englandom u 52. Superbowlu i tako prvi put u povijesti osvojili trofej Vincea Lombardija!

Poslije mnogo uzbuđenja i nekoliko preokreta, u vrlo efikasnom Superbowlu u Minneapolisu, junak je ipak bio Nick Foles. Quarterback Phile, koji je dobio MVP priznanje, prebacio je 373 jardi, uz tri dodavanja za touchdown i jedno presjecanje. Na drugoj strani, odličan je bio i Tom Brady s 506 prebačenih jardi, također tri dodavanja za TD, ali i vrlo važnim pretrpljenim sackom u presudnim trenucima utakmice. To je bio prvi sack koji su protivnici napravili na njemu u cijelom doigravanju!

Koliko je utakmica bila fantastična svjedoči podatak da su obje momčadi kombinirano prešle brojku od 1000 jardi, što je apsolutni rekord povijesti doigravanja!

Eaglesi su tako postali jubilarni 20. različiti pobjednici Superbowla, ali je ovim trijumfom i divizija NFC Istok postala prva u kojoj su svi sudionici postali vlasnici spominjanog trofeja.

Tijek ove vrlo dramatične utakmice

U prvoj četvrtini napadi su definitivno bili bolji dijelovi oba sastava, kao i tijekom cijele utakmice. Obje momčadi su u prvim svojim napadima došle do crvene zone, ali nisu uspjele postići TD i ti driveovi su završeni s dva field goala. Ipak, drugi drive Phile pokazao je što Foles i napad Orlova može – najprije je je LeGarrette Blount sjajno istrčao do crvene zone, a u sljedećem napadu Foles je sjajno proigrao Alshona Jeffreya, a ovaj još sjajnije uhvatio jajoliku loptu.

Bio je to prvi TD na utakmici, izveden na spektakularan način i prava najava onoga što je slijedilo noćas…
No, Eaglesi su poveli “samo” 9:3, jer je je Elliott promašio šut za dodatni bod.

Uslijedio je odličan drive Patriotsa, došli su na osam jardi od end zone, ali u trećem pokušaju za četiri jarda McLeod je sjajno pronašao Cooksa, poslije čega je Gostkowski promašio FG. Uslijedila je kazna. Blount je sjajno istrčao za 21 jard i postigao touchdown protiv bivše momčadi, noseći čak trojicu na leđima. Kako nije uspjela konverzija za dva boda, rezultat je bio 15:3 za Eaglese.

Dodatno otežavajuća okolnost za Patriotse bila je što se Cooks više nije vraćao u igru zbog potresa mozga.

Međutim, sve to nije obeshrabrilo prvaka, dokazano najopasnijeg u drugom poluvremenu u utakmicama doigravanja. Prvo je Gostkowski postigao field goald s 46 jardi, a onda je Folesovo dodavanje presječeno, nakon čega je White postigao TD i Patriotsi su se vratili, gubili su samo 15:12. Zaostatak bi bio i manji da Gostkowski ponovo nije bio nesiguran, ovog puta za dodatni bod.

Ni tu nije bio kraj uzbuđenjima do poluvremena. Foles je fenomenalno vodio drive u kojemu je možda i odlučujući prodor napravio Clement koji je doveo Philu do nekoliko jardi od end zone. Patriotsi su uspjeli obraniti tri pokušaja, ali u četvrtom smo vidjeli nevjerojatnu akciju Eaglesa.

Sve je najavio smijeh Blounta, čovjeka koji je prošle godine osvojio ‘Lombardija’ s Patriotsima. Izvedena je trik-akcija, nakon koje je Burton bacio u end zonu potpuno samom Folesu, koji je postigao touchdown za 22:12. QB Orlova već je u tom trenutku ušao u povijest jer je postao prvi quarterbacks bačenim i uhvaćenim touchdownom u Superbowlu!

To je bio i konačan rezultat prvog poluvremena, povijesnog, jer je to bilo prvi put da su u SB-u obje momčadi u jednom poluvremenu ukupno osvojile po 300 jardi.

Drugo poluvrijeme počelo je onako kako se očekivalo da će proteći veći dio utakmice. Tom Brady je odradio odličan drive i okrunio ga dodavanjem prema omiljenoj meti, Robu Gronkowskom, koji je uhvatio i upisao TD. Patriotsi su odmah smanjili na 22:19 i dojam je bio da predstoji još jedan njihov veliki preokret.

No, već u sljedećem driveu usledio je odgovor. Foles je ponovo sjajno bacio loptu i u end zoni pronašao Clementa koji je uspio osigurati hvatanje za TD i ponovo su Eagles poveli 10 bodova razlike – 29:19.

Obrane su prestale postojati u trećoj četvrtini. Treća akcija donijela je i treće ‘polaganje’, nevjerojatno što se događalo! Brady je našao Hogana i Partiotsi su se ponovo približili na tri boda – 29:26.

Niz touchdownova konačno je prekinut u četvrtoj četvrtini. New England je odlično odigrao obranu i dozvolio protivnicima samo FG za 32:26. Zanimljivo, to su bili prvi primljeni bodovi u četvrtoj dionici za Patriote u posljednja tri Superbowla!

Dobru obranu iskoristio je Brady, poveo je novi uspješan drive za touchdown, a čast da Patsima donese prvu prednost u Minneapolisu pripala je Robu Gronkowskom.

I tada se činilo da su Patriotsi uspjeli u svojoj misiji. Obično je takav preokret bio dovoljan da slomi moral protivnika, ali ne i večeras. Foles i Eaglesi odbili su odustati, a izuzetno važan trenutak na utakmici dogodio se na oko 5 i pol minuta prije kraja kada je trener Philadelphije Doug Pederson napravio možda i kocku godine – odbio je napraviti punt na 4. pokušaju na svojih 40 jardi (!?), iako je bio svjestan da bi gubitak posjeda na tom mjestu vjerojatno značio debljanje prednosti protivnika i vjerojatni gubitak utakmice!!

Rizik se isplatio, 4th down je uspio, Eaglesi su došli u fantastičnu situaciju, a cijeli drive okončan je na 2:21 prije kraja kada je Zack Ertz novim touchdownom donio još jedno vodstvo Phili!

U tim trenucima Eaglesima je možda čak i više odgovaralo da ne dođu do tog polaganja, nego su nastojali što više razvući vrijeme. Njima je za pobjedu trebao i običan field goal iz velike blizine, a nastojali su “isprazniti” vrijeme Patsima kako ne bi imali dovoljno prostora na satu za reakciju i mogući još jedan preokret

No, spomenuti TD je prošao, a Phila je tada išla na jedinu logičnu opciju – konverziju za dva boda, kako bi otišli na sedam razlike i osigurali barem produžetak. Ali, konverzija nije uspjela i rezultat je ostao na 38:33.

Bradyju je tako ostalo oko 140 sekundi vremena da povede ekipu do nevjerojatnog preokreta. Bila bi to kruna nevjerojatne karijere, ali na 2. downuBrady je doživiofumble. Phila je uzela loptu i iz te akcije došla do field goala koji je još dodatno otežao ionako jako tešku situaciju za NE – osim nevjerojatno teško izvedivog touchdowna, trebala bi im još i dodatna dva boda!

Patsi su nemoguć zadatak započeli 58 sekundi prije isteka sata, na svojih 10 jardi!

Ekspresno su slagali akcije i uspjeli su se pomaknuti za nekoliko desetaka jardi, ostalo je jako malo vremena i u suštini igrao je samo hail mary pokušaj.

U posljednjoj akciji utakmice Brady ga je sa svojih 55 jardi zamalo uspješno poslao Gronkowskom koji je bio okružen četvoricom ili petoricom obrambenih igrača Eaglesa na samom početku njihove end zone. Dojam je da nije mnogo nedostajalo da Gronkowski uhvati tu loptu, što bi bio jedan od najspektakularnijih trenutka uopće u povijesti sporta!

ss

No, nije se dogodilo i Eaglesi su počeli slaviti svoje prvo osvajanje Superbowla, u trećem finalu u kojemu su sudjelovali!
Patriotsi su ostali na pet naslova, sada imaju omjer 5-5 u finalima.